Zlatobýl obecný – pomoc pro ledviny

V zimním čase mohou být oslabené ledviny a močový systém. Může to být způsobené chladem, ale taky tématem, které zimní období přináší – strach. Něco starého končí a je třeba připravit se na další zrození – do jara. Někdy nám to jde hůře, držíme se toho, co nám uteklo, co bychom chtěli mít jinak…

Možná zapomínáme o(d)pustit, a tak nám podvědomé strachy ztěžují životní pohodu. Svůj systém můžeme očistit i pomocí bylinek. Třeba zlatobýlem.

Recepty ze zlatobýlu obecného

Zlatobýl je silná bylinka na podporu správné činnosti ledvin a močového systému. Působí desinfekčně, povzbuzuje látkovou výměnu, pomáhá i při revmatismu a bolestech kloubů. Lidově se nazývá celík.

Nacházím ho především v lesích, okrajích lesních porostů, na loukách. Jeho výskyt je v nížině docela vzácný, častěji ho vídám na horách. Vypadá to, že má rád čisté prostředí…

Přečtěte si také článek na téma bylinky a ekologiepoužívejte ve své domácnosti přípravky, které neškodí přírodě.
Bylinky a ekologie

Klikněte na obrázek

Zlatobýl obecný kvete od konce července až do září a sbírá se celá kvetoucí nať na počátku kvetení. V pozdějším stadiu rozkvětu by nám totiž po usušení květy zpápěřily. Nať zlatobýlu seřízneme zhruba v polovině lodyhy, abychom nesbírali dřevnatou část.

Sušíme ve svazcích nebo dobře rozložený na suchém větraném místě. Potom nať zdrhneme a uskladníme nejlépe ve skleněných nádobách bez přístupu světla. Předtím než z byliny připravíme nálev, usušenou nať jemně podrtíme.

Forma užití je nálev. Nedoporučuje se však dlouhodobé užívání kvůli obsahovým látkám, které by mohly dráždit ledviny a jaterní tkáň. Zlatobýl se dobře kombinuje i s dalšími bylinami, které posilují zdravou funkci ledvin a pomáhají při zánětech močového systému. Vhodná je například následující směs bylin:

Směs připravte smícháním jednoho dílu od každé byliny. Dobře je spolu promíchejte a uskladněte ve skleněné dóze. Užívejte 2x denně dva až tři šálky po dobu dvou týdnů.

Nálev z natě

Užívejte vnitřně při bolestivém močení při zánětu močových cest, zánětech ledvin, revmatismu, potížích s prostatou. Z nálevu je dobré připravit i obklad, jestliže potřebujete ošetřit zanícená místa na kůži, bércové vředy nebo jiné nehojící se rány. Obklad přikládejte na hodinu až dvě a opakujte několik dní po sobě.

Příprava nálevu z nati zlatobýlu:

  • jednu až dvě čajové lžičky usušené nati zlatobýlu přelijte 1/4 litrem horké vody
  • nechte vyluhovat pod pokličkou 10 minut a přeceďte
  • užívejte 2-3x denně

Mast ze sušené natě

Mast připravíte i v zimě ze sušené natě zlatobýlu. Pomáhá při nehojících se ranách, bércových vředech, hemoroidech, zánětlivých stavech pokožky, ale i křečových žilách. Mast do pokožky vtírejte jemnými krouživými pohyby směrem od nohou k srdci – když ošetřujete křečové žíly. Na problematická místa ji používejte několikrát denně.

  • rozpusťte tři vrchovaté lžíce bambuckého másla (nejlépe nerafinovaného)
  • přidejte 2-3 polévkové lžíce nařezané natě zlatobýlu
  • ohřívejte na mírném plameni asi 20-30 minut
  • přeceďte do kelímků (ideálně skleněných)

V případě, že chcete mít mast vláčnější, přidejte ještě dvě polévkové lžíce olejového macerátu. Třeba z bezu černého – návod na výrobu najdete TADY. Nebo měsíčku lékařského. Obě zmíněné bylinky také podporují hojení kůže a působí protizánětlivě.

Mast ze zlatobýlu obecného

Zlatobýl je vítanou pastvou pro včely. Když jsem ho na konci léta v lese sbírala, bzučelo to tam jako v úlu. Byla to nádherná podívaná…a ta vůně.

Zlatobýl obecný

Jestli právě teď potřebujete pomoc pro ledviny a trápí vás zánět močových cest, dopřejte si nálev ze zlatobýlu obecného po dobu 10-14 dní nebo výše uvedenou bylinnou směs. Současně zpomalte.

Zastavte se, ať můžete vidět, že svět je dokonalý a vy jste jeho součástí. Pak se ve vás rozjasní světlo a jiskra radosti. Poznáte, že v každé roční době můžete prožívat radost a pohodu. Pomůže vám s tím Zahrada mysli.

Pusťte si video o zlatobýlu

O zlatobýlu jsem natočila video. Přehrajte si ho kliknutím níže. Další videa, která jsem pro vás o bylinkách natočila, najdete TADY.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady