Měsíček lékařský, sluníčko zahrádek

Měsíček lékařský, sluníčko zahrádek

měsíčeklékařský (1)

Lidově se mu říká taky sluníčko. Výstižný název, co říkáte? Když ho někde na zahradě vidím, hned asi nejen mne upoutá jeho krásná zářivá barva. Rády ho mají i včely a čmeláci a často je mi příjemné jen tak je pozorovat, jak poletují z květu na květ…

O měsíčku je známé, že je to hojivá bylinka především na kůži. Olej, který si z něj můžete vyrobit bude pokožku krásně pěstit. Zkuste ho nejen na potíže, ale taky pro radost a užijte si jeho blahodárných účinků. V každém případě vám dobře pomůže při nehojících se ranách, bércových vředech, žilní nedostatečnosti, ekzémech, lupénce, popáleninách, atd.

Sbíráme květ s kalichem nebo jen okvětní plátky za slunečného počasí nejlépe kolem poledne. Květy můžeme přidávat do jídel sušené i čerstvé. Používám je na hlávkový salát nebo salát z okurek, ale jistě můžete zkusit i jiné varianty a třeba objevíte, kde měsíčkové květy také krásně vypadají a skvěle chutnají. Nevynechávám jeho použití ani na sladké pokrmy – rozmixuji banán, přidám napražené kakao a posypu měsíčkovými květy. Lahoda nejen pro oči 🙂

IMG_7615-001

Olej na pleť

si vyrobíme už známým způsobem macerováním v kvalitním rostlinném oleji. Květy naložíme do oleje asi na 14 dní a macerujeme ve skleněné nádobě (zavařovačce), kterou přikryjeme plátýnkem. Občas se podíváme, jak to s měsíčkem vypadá. Pak přecedíme ideálně do tmavé lahve a necháme v temnu nebo v koupelně, abychom si nezapomněli měsíček užít 🙂

Používám ho nejvíce jako pleťový olej. Také jím lze ošetřit celé tělo. Nebo můžete požádat někoho, aby vás s ním namasíroval. Při používání oleje z měsíčku určitě bude vaše pleť příjemně pěstěná, bez nevítaných kožních projevů. Péčí o své tělo také pečujete o svou duši.

IMG_7971

Mast – vyrobíme z oleje do bambuckého másla

poté, co máme olej hotový, rozpustíme bambucké máslo a přidáme měsíčkový olej. O výrobě masti jsem už také psala v předchozích článcích o řebříčku a levanduli.

Ráda k němu přidávám i pár kapek éterického oleje, který také podpoří hojení a pěstění pokožky a ještě navíc krásně mast provoní. Můžete přidat třeba Geranium (Pelargonium graveolens), Kadidlovník (Bursera sacra), Ylang-ylang (Cananga odorata var. genuina).

Síla měsíčkové šťávy

Jestli potřebujete intenzivní hojení například v zažívacím traktu, povzbudit jaterní a žlučníkovou činnost, utišit bolestivé křeče nebo posílit slinivku břišní, udělejte si 14 denní kůru ze šťávy měsíčku. Květy zalijete vlažnou vodou a necháte je přes den stát (asi 6 – 8 hodin). Potom rozmixovat, přecedit a dát si ráno a večer jednu polévkovou lžíci.  Šťávou je dobré i potírat kůži na podporu hojení a pěstění. Vnitřně by šťávu neměli užívat těhotné a kojící ženy.

IMG_7967

Tinktura

Z měsíčku můžeme připravit i tinkturu, která má delší dobu použitelnosti než výše uvedená šťáva. Květy přelijeme kvalitní pálenkou a necháme asi měsíc až dva louhovat. Poté scedíme a nalijeme do tmavých lahviček. Použití je možné zevně i vnitřně. Vnitřně užíváme asi 20 kapek 2x denně při potížích žlučníku, jater, žilní nedostatečnosti, atd.

Očista s měsíčkem

Připravíme si hrubozrnnou sůl (asi hrst) a zhruba dvě polévkové lžíce sušeného květu měsíčku. Měsíček přelijeme vřící vodou asi 1/4 litru vody a necháme asi 20 minut louhovat, po vychladnutí smícháme se solí. Směsí si natřeme celé tělo a krouživými pohyby lehce masírujeme. Budeme mít pak pleť jemnou a příjemně očištěnou. Neopakujeme moc často, ale někdy možná sami cítíme, že se nám chce očistit si tělo nějakým příjemným způsobem za použití bylinek.

Očistu těla můžeme podpořit i vnitřně celou řadou bylin >>  Budeme se pak cítit jako znovuzrození. Tedy pokud tomu procesu pomůžeme aktivně 🙂

Přeji vám krásný čas a užijte si provoněných dní!

IMG_7975

Linda Mahelová

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě, objevili vztah k sobě. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře