Měsíček lékařský, sluníčko zahrádek

Lidově se mu říká sluníčko. Výstižný název, co říkáte? Na zahrádkách nás hned upoutá jeho zářivá barva. Vysejte ho k jahodám, rajčatům, okurkám, hrachu, mrkvi nebo bramborám a podpoříte zdravý stav vaší půdy.

Oživte svou zahradu

Uvedené plodiny nebudou trpět chorobami a napadením škůdců, se kterými se často potýkáme, když pěstujeme monokulturně. Také na svou zahradu přilákáte užitečné včely a čmeláky.

Hojivé účinky měsíčku

O měsíčku je známé, že je to hojivá bylinka především na kůži. Olej, který si z něj můžete vyrobit, bude pokožku krásně pěstit. Zkuste ho nejen na potíže, ale taky pro radost z péče, kterou si ošetřením dopřejete. V každém případě vám dobře pomůže při nehojících se ranách, bércových vředech, žilní nedostatečnosti, ekzémech, lupénce, popáleninách, atd.

Sbíráme květ s kalichem nebo jen okvětní plátky za slunečného počasí nejlépe kolem poledne. Květy můžeme přidávat do jídel sušené i čerstvé. Používám je na hlávkový salát nebo salát z okurek, ale jistě můžete zkusit i jiné varianty.

Objevujte sami, kde měsíčkové květy krásně vypadají a skvěle chutnají. Nevynechávám jeho použití ani na sladké pokrmy – rozmixuji banán, přidám napražené kakao a posypu měsíčkovými květy. Lahoda nejen pro oči.

Olej na pleť

si vyrobíme už známým způsobem macerováním v kvalitním rostlinném oleji. Používám slunečnicový za studena lisovaný. Zavadlé květy naložíme do oleje asi na 14 dní a macerujeme ve skleněné nádobě (zavařovačce), kterou přikryjeme plátýnkem.

Na půl litru oleje je třeba zhruba dvě hrsti květů. Občas se podíváme, jak to s měsíčkem vypadá. Pak přecedíme ideálně do tmavé lahve a necháme v temnu nebo v koupelně, abychom si nezapomněli měsíček užít.

Používám ho nejvíce jako pleťový olej. Lze jím ošetřit i celé tělo. Při používání oleje z měsíčku bude vaše pleť příjemně pěstěná, bez nevítaných kožních projevů. Péčí o své tělo také pečujete o svou duši.

Mast – vyrobíme z oleje do bambuckého másla

poté, co máme olej hotový, rozpustíme bambucké máslo a přidáme měsíčkový olej. O výrobě masti jsem už také psala v předchozích článcích o řebříčku a levanduli.

Ráda k němu přidávám i pár kapek éterického oleje, který také podpoří hojení a pěstění pokožky. Navíc mast krásně provoní. Můžete přidat třeba Geranium (Pelargonium graveolens), Kadidlovník (Bursera sacra), Ylang-ylang (Cananga odorata var. genuina).

Síla měsíčkové šťávy

Jestli potřebujete intenzivní hojení například v zažívacím traktu, povzbudit jaterní a žlučníkovou činnost, utišit bolestivé křeče nebo posílit slinivku břišní, udělejte si 14 denní kůru ze šťávy měsíčku.

Květy zalijete vlažnou vodou a necháte je přes den stát (asi 6 – 8 hodin). Potom rozmixovat, přecedit a dát si ráno a večer jednu polévkovou lžíci.  Šťávou je dobré potírat i kůži na podporu hojení a pěstění. Vnitřně by šťávu neměli užívat těhotné a kojící ženy.

Tinktura

Z měsíčku můžeme připravit i tinkturu, která má delší dobu použitelnosti než výše uvedená šťáva. Květy přelijeme kvalitní pálenkou a necháme asi měsíc až dva louhovat. Poté scedíme a nalijeme do tmavých lahviček. Použití je možné zevně i vnitřně. Vnitřně užíváme asi 20 kapek 2 x denně při potížích žlučníku, jater, žilní nedostatečnosti, atd.

Očista s měsíčkem

Připravíme si hrubozrnnou sůl (asi hrst), a zhruba dvě polévkové lžíce sušeného květu měsíčku. Měsíček přelijeme vřící vodou (asi 1/4 litru vody), a necháme asi 20 minut louhovat. Po vychladnutí smícháme se solí.

Směsí si natřeme celé tělo a krouživými pohyby lehce roztíráme, poté se osprchujeme. Ucítíme příjemný pocit očištěné jemné pleti. Neopakujeme moc často, ale někdy sami cítíme, že si chceme očistit tělo bylinkami i zevně.

Očistu těla můžeme podpořit i vnitřně celou řadou bylin >>  Budeme se pak cítit jako znovuzrození.

Přeji vám krásný čas a užijte si provoněných dní!

Pokud si chcete očistit tělo bylinkami, stáhněte si e-book ZDE. 

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře