Letní očista truskavcem

Bývá to tak, že ty nejvíce nenápadné rostlinky jsou velmi užitečné. Takovou léčivkou je třeba truskavec ptačí, jehož drobný kvítek sotva uvidíte. Dokáže však vytvořit hustý porost a nahradit třeba trávník na zahradě, o který nemusíte usilovně pečovat. Roste totiž sám a miluje sešlapané půdy.

Víte, po čem šlapete?

Nikdy jste o něm neslyšeli? Všimněte si, jestli po něm nešlapete, když jdete po chodníku. Bývá totiž častým obyvatelem i městských ulic. Na své zahradě ho můžete mít jako jedlý trávník, když se vám poštěstí, že se zabydlí právě u vás. A proč poštěstí? Je to bylina, která roste v letním čase a má vynikající očistné účinky na celé tělo. Sbírá se celá kvetoucí nať.

Truskavec ptačí je poléhavá rostlina, kterou najdete většinou na okrajích cest, u chodníků. Často vytváří husté porosty a má ráda ušlapanou půdu. Květ je velmi nenápadný, bílý nebo narůžovělý. Najdete ji od jara až do podzimu.

Jak truskavec pomáhá

Tak jako je dobré na jaře věnovat pozornost očistě těla pampeliškou, bršlicí, kopřivou, česnáčkem a dalšími bylinkami, tak je v létě pro očistu těla ideální například truskavec ptačí.

Truskavec nebo taky rdesno ptačí (Polygonum aviculare) očišťuje ledviny a močový systém, odplavuje toxiny z těla, pomáhá správné funkci lymfy, užívá se při plicních onemocněních. Má hojivé účinky také na pokožku. Vnitřně i zevně se užívá nejlépe ve formě odvaru.

Odvar z truskavce

  • jednu polévkovou lžíci kvetoucí natě zalijte studenou vodou (1/4 litru) a přiveďte k varu
  • povařte 5 minut pod pokličkou a nechte vyluhovat ještě 15 minut
  • přeceďte a užívejte 2-4 šálky denně

Z odvaru si připravte obklad na nehojící se rány, bércové vředy nebo jiné kožní neduhy. Očista truskavcem je vhodná v letním období, kdy truskavec roste. Ale pomůže i při potížích s močovými kaménky, vyčerpání. Podporuje uvolňování hlenů, zlepšuje vykašlávání, čistí krev, podporuje hojení sliznic.

Jedlý truskavec

Čerstvé drobné lístky přidávejte do salátů a zeleninových jídel, podpoříte správnou funkci metabolismu a regeneraci svého těla. Truskavec má příjemnou chuť. Dobře chutná třeba v kombinaci s bramborami nebo batáty.

Na zimu si nasušte celou kvetoucí nať na odvar. Až budete v chladném zimním čase potřebovat vzpruhu a podpořit očistu těla, truskavec vám pomůže.

Video o truskavci

O truskavci jsem pro vás natočila video. Podívejte se kliknutím níže:

Jak vidíte, truskavec nám může velmi pomoci, pokud tuto pomoc potřebujeme. Tak ho nepřehlédněte a přivítejte ho na zahradě jako jedlý léčivý trávník.

Které další bylinky můžete jíst se dozvíte kliknutím sem.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady