Mateřídouška úzkolistá

Všimla jsem si, že mateřídouška je přijímána velmi vřele a s oblibou. Je to zřejmě způsobeno i její nádhernou vůní, která je něžná, ale zároveň výrazná a silná. Když si vzpomenete na vůni mateřídoušky, všimněte si, co se vám vybaví. Jaký je to pocit? Možná vnímáte přijetí, bezpečí a poklid.

Taková možná byla i vzpomínka na dětství, když jste od maminky dostali mateřídouškový čaj na kašel. A pak jste se brzy uzdravili a bylo vám dobře i na duši…

Jak pomáhá mateřídouška

Odedávna se mateřídouška sbírá na posílení žaludeční činnosti, při nadýmání, nechutenství, bolestech hlavy, vyčerpání, podzimních virózách, kašli, zahlenění, ulevuje i při ucpaných dutinách a dalších dýchacích a žaludečních potížích. Užívá se také formou kloktadla při bolestech v krku nebo zánětech dásní, protože má výrazné desinfekční účinky.

Zevně z mateřídoušky můžete připravit obklad na zanícenou pokožku, nehojící se rány nebo kloubní a revmatické potíže. Usušená kvetoucí nať se dá použít i jako koření do jídel. Mateřídouška není určena pro dlouhodobé užívání, je to silně působící bylinka.

Sběr mateřídoušky

Sbírejte ji ideálně za poledne a slunečného počasí. Sběr provádějte za pomocí nůžek, abyste nepoškodili mělce kořenící systém a nevytrhli celou bylinku. Při sběru odstřihnu několik cm od země a na místě vždy nechám dále růst několik rostlinek pro hmyz, který ji opyluje.

Olej z mateřídoušky

Oblíbeným receptem bude zřejmě krásně voňavý olej z mateřídoušky. Vyzkoušejte ho na bolestivé svaly a klouby. Thymol, který mateřídouška obsahuje, pomáhá prokrvovat svaly a tlumí bolestivost kloubů. Olej můžete použít také při virózách – potom s ním potírejte oblast zad, hrudníku a plosky nohy.

  • zavadlou kvetoucí nať mateřídoušky ponořte do kvalitního slunečnicového oleje
  • nechte macerovat 2-3 týdny a hotový macerát přeceďte
  • uchovejte v tmavých lahvičkách nebo v temnu

Nálev z mateřídoušky

Nálev má desinfekční účinky, používá se při virózách, bronchitidách, zahlenění, kašli, pomáhá stimulovat i žaludeční činnost. Jak sami vidíte, mateřídouška je velmi účinná bylinka, ale není dobré ji užívat dlouhodobě ani ve vysokých dávkách.

  • čajovou lžičku usušené nebo čerstvé kvetoucí natě mateřídoušky spařte horkou vodou
  • nechte vyluhovat pod pokličkou 10 minut a přeceďte

Nálev má krásnou zlatavou barvu a příjemně voní. Dávkujte ho s rozumem a s ohledem na svůj zdravotní stav i potřeby vašeho těla. Když své tělo opravdu vnímáte, tak sobě samým nejvíce prospějete.

Mateřídouškový sirup s medem

Mateřídouškový sirup s medem je lahodný a účinný při bolestech v krku, dýchacích potížích a podzimních virózách, ale není dobré ho nadužívat – jak už jsem zmínila výše, mateřídouška je velmi silně působící bylinka.

Sladké sirupy z bylinek často svádí ke každodennímu užívání – přidávají se do vody k běžnému pití. Ale nedoporučuji je tak užívat, pouze v případě potřeby. Zvláště tehdy, pokud jste při výrobě použili cukr. Bílý ani třtinový cukr není léčivý, zatímco med ano.

  • kvetoucí nať mateřídoušky přelijte horkou vodou
  • nálev nechte vyluhovat pár hodin a pak přidejte med
  • mírně ohřívejte, aby došlo k rozpuštění medu a spojení s nálevem
  • nechte vychladit a přelijte do dobře vymytých lahví

Na 2 díly medu přidejte 1 díl bylinného nálevu. Sirup užívejte v případě potřeby třeba v podzimním čase při bronchitidách, virózách, žaludečních potížích, nechutenství a únavě.

Letní čas bylinek a vůní

Mateřídoušku můžete kombinovat s dalšími bylinkami na podporu svého zdraví. Připravte si v letním čase z dalších bylinek to, co vám může pomoci. Recepty jsem sepsala do kurzu o bylinkách.

Mateřídouška přináší pocit něhy, péče a nostalgie dětství. Je s námi ve spojení tímto jemným poutem, které i teď můžeme opečovat a hýčkat ho. 

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady