Kopřiva dvoudomá

Na začátku jara se toužíme dosytit zelenou barvou – jíme zelené bylinky, očima hltáme každou malou travičku, která se po zimě objeví v trávě. A pídíme se po oblíbené kopřivě. Možná více nosíme zelené oblečení. Zelená barva je jarní. Dynamická. Přináší sílu zrození nového. Víte, jak kopřivu užívat? Na co jsou dobré kořeny kopřivy? Jak vám kopřiva pomůže?

Krvetvorba, odkyselení, vitalita

Kopřiva (Urtica dioica) obsahuje řadu minerálních látek a vitamínů, například vitamín A. Užívání kopřivy nám pomáhá při vyplavování škodlivin z těla, posiluje ledviny a močový systém, působí močopudně, zlepšuje stav pokožky (při ekzémech, vypadávání vlasů, lupech,..), působí na překyselený organismus a celkově podporuje očistu našeho těla.

Kopřivu můžete užívat čerstvou, ale také si ji nasušit na přípravu nálevu. Suší se v tenkých vrstvách, aby se nezapařila. Dobře usušenou kopřivu poznáte tak, že má tmavě zelenou barvu a příjemně voní. Když si ze správně usušených listů připravíte nálev, má lahodnou chuť.

Jak správně bylinky sbírat, sušit a skladovat si přečtěte v článku.

Recepty z kopřivy:

Zelený elixír života

Nápoj z kopřivy si dopřejte ideálně po dobu jednoho až dvou týdnů. Skvěle vás na jaře oživí, podpoří očistu a je vhodný při únavě. Dlouhodobé užívání nápoje je na individuálním zvážení.

Během užívání zeleného nápoje nebo nálevu z kopřivy můžete zaznamenat nejen výraznější močopudné účinky, ale na někoho působí i laxativně. Což je známka toho, že kopřiva má pročišťující účinky. V případě, že by vám to bylo nepříjemné, můžete dávkování přizpůsobit vašim potřebám.

 • čerstvě nasbírané kopřivy omyjte pod tekoucí vodou
 • rozmixujte hrst kopřivy s vodou (na hrst kopřivy přidejte 1/2 litru vody)
 • přeceďte přes sítko nebo plátýnko a nápoj vypijte

Přečtěte si o dalších bylinkách, které pomáhají očistit tělo

Zelené kopřivové mléko

Až budete chtít ochutnat něco opravdu speciálního, dejte si kopřivové mléko. Je to trochu obdoba zeleného elixíru, ale přidáte navíc živé enzymy z konopného semínka. S mlékem kravským, kozím, apod. nemá nic společného, ale přesto jako mléko vypadá. Proto jsem ho tak nazvala. Je to opravdu vitamínová jarní bomba, ale doporučuji ho užívat spíše v odpoledních hodinách nebo večer v případě, že si léčíte játra – tuk, který semínka obsahují, jim dopoledne neprospívá.

 • přes noc namočte konopná semínka
 • druhý jen je propláchněte, stejně tak hrst kopřivy
 • všechno rozmixujte s vodou, přeceďte do sklenice (množství: malá hrst konopných semínek, hrst listů kopřivy, 1/2 l vody)

Zelené mléko má velmi příjemnou chuť. Dopřejte si ho třeba jednou až dvakrát za týden a připravujte ho vždy čerstvé. Doporučuji ho kombinovat s kopřivovou maskou. Dosytíte se zevnitř i zevně. I vaše duše se zaraduje, když jí dopřejete chvíli poklidu a relaxace.

Revitalizační kopřivová maska

Už jste někdy zkoušeli pleťovou masku, která by vám pleť vyhladila, rozzářila, zkrátka krásně opečovala, abyste se i vy mohla rozzářit? Tuším, že ano. U téhle masky je ještě další bonus navíc. Když vám trochu steče na rty, můžete ji v klidu sníst. Jsou tam jen suroviny, které jsou jedlé. To se o všech pleťových maskách říct nedá…

Když ubývala Luna, sbírala jsem kořeny rostlin. Potom bylinky povyrostly a přemýšlela jsem, jak si užít kopřivu i jinak. Podělím se s vámi o recept, který jsem si hned zamilovala.

Recept na kopřivovou masku

 • připravte si čerstvě natrhané kopřivy – postačí vám jedna malá hrst
 • kopřivy rozmixujte s hrnkem vody a přidejte jedlý za studena lisovaný olej – vynikající na pleť je třeba mandlový nebo meruňkový
 • zahustíte pohankovou moukou (stačí 1-2 polévkové lžíce) použijte buď celozrnnou nebo hladkou (bílou)
 • vzniklou kašičku naneste na obličej, pusťte si oblíbenou hudbu a zavřete si oči. Nebo se začtěte do oblíbené e-knihy :)
 • masku nechte působit půl hodiny, ať si stihnete něco přečíst a pak ji smyjte vlažnou vodou. Připravujte ji ideálně vždy čerstvou

Až tenhle kopřivový zázrak vyzkoušíte, nejspíš vás napadne, kde v zimě vezmete čerstvou kopřivu… Chápu vás, měla jsem stejné myšlenky. Ale nejspíš masku vyzkouším i ze sušených kopřiv, které předem chvíli namočím ve vodě.

Lahodné kopřivové pesto

Dejte si něco na zub. K jaru patří pesto – z bršlice, česneku medvědího, kopřivy a dalších bylinek. To kopřivové už potěšilo hodně mlsných jazýčků. Běžte do zahrady a natrhejte si kopřivy, příprava pesta je jednoduchá. Pesto skladujte v chladu, nejlépe v lednici. Vydrží i několik měsíců, když navrch dolijete čerstvý olej.

 • přes noc si namočte slunečnicová nebo dýňová semínka
 • ráno propláchněte vodou
 • čerstvé listy kopřivy omyjte a rozmixujte
 • přidejte semínka, trochu kvalitního oleje a soli
 • hotové pesto uchovejte v zavařovačce (v lednici) a navrch nalijte trochu oleje

Odvar z kořenů kopřivy

Když chcete sbírat kořeny kopřivy a kořeny rostlin obecně, jděte na ně, když Luna na nebi ubývá. V té době se síla účinných látek stahuje do kořenů rostliny. Požádejte rostlinu o tuto sílu. A sbírejte jen takové množství rostliny, které budete potřebovat.

Kořeny rostlin mají silnější účinky než jejich nadzemní části. Ale u kořene kopřivy dbejte jen na dočasné užívání, je to velmi silně působící bylinka. Užívejte nejdéle dva týdny pokud víte, že netrpíte potížemi s ledvinami.

Z kořenů kopřivy si připravte odvar. Pomůže vám při poruchách trávení, podpoří činnost žlučníku, celkově posílí při vyčerpání a jarní únavě.

 • nasbírejte si hrst čerstvých kořenů v čistém prostředí, nejlépe na zahradě, kde víte, že nepoužíváte umělá hnojiva, herbicidy a další chemikálie
 • kořeny pokrájejte na menší kousky, spařte 1/2 litrem vody a povařte 10 minut
 • dalších 10 minut nechte vyluhovat a přeceďte
 • odvar přelijte třeba do termosky a popíjejte během dne

Semínka kopřivy

V pozdním létě si můžete nasbírat semínka kopřivy, která posilují naši obranyschopnost. Užívat je můžete na podzim a po celou zimu. Pomohou vám uchránit se před virózami a podpoří vaši vitalitu.

Jak je použít, sbírat, zpracovat a užívat si přečtěte v článku.

Video o jarní očistě kopřivou

(další videa sledujte na  YT kanále)

Očistěte na jaře své tělo

Očistěte své tělo a potěšte duši. Prožijte si jarní zázrak energie zrození. Připravila jsem pro vás ucelený kurz o očistě těla pomocí kořenů rostlin. Bližší informace najdete tady.

Přijměte sílu bylin a buďte zdraví. Přeji vám krásné jaro.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady