Než se probudí bylinky

Než začne jaro

Ukliďme kolem sebe

Ještě než se příroda zazelená a budeme sbírat léčivé bylinky, ukliďme si kolem sebe. Před jarem mě obvykle popadne uklízecí mánie. Jedna vlna přichází na podzim a druhá na jaře. Uklízím doma, ale i venku, abych se mohla při sběru bylinek radovat z čistého prostředí. Zkrátka mi dělá radost, když v přírodě vidím to, co tam patří – čistou krajinu bez odpadků, voňavé bylinky a krásně kvetoucí keře a stromy.

Každoročně se v předjaří chodím projít na oblíbená místa, a pro jistotu mám i pytle na odpadky. Nikdy neodcházím s prázdnou… ale těší mě, že místa, která navštěvuji a uklízím pravidelně, už nejsou tak zaneřáděná. Většinou totiž chvíli trvá, než se najde ten první, kdo do čisté přírody něco vyhodí.

Jednou jsem posbírané odpadky vynášela do separovaného odpadu v blízké vesnici a nějakému místnímu obyvateli se moc nezdálo, že jim zanáším kontejnery, když podle SPZ auta patřím do jiného regionu. Ten pán se trochu zastyděl, když jsem mu vysvětlila, že uklízím „jejich“ regionální odpadky…

Příroda je jako pokojíček, kam můžu jít načerpat energii. Doma ve svém pokojíčku taky nemám odpadky.

Než přijde jaro, ukliďme kolem sebe přírodu.

Dejte si čerstvou posilu

Takovým životabudičem v období předjaří je třeba zeleninová šťáva z mrkve, červené řepy, celeru, zelí nebo petržele. Dejte si několikrát týdně zeleninovou šťávu, a uvidíte, jak pookřejete.

Nalaďte se na zelenou (barvu), a vysejte si řeřichu. Až s ní posypete svou oblíbenou pomazánku, bude vám veseleji.

Řeřicha setá a šťáva ze zeleniny

Podpořte své tělo břízou

Než přijde jaro, dejte tělu příležitost, aby se mohlo očistit. Odlehčete svou stravu, pijte dostatek čisté vody, choďte na procházky a užijte si pobyt venku, když už tak krásně voní předjaří… A také pomozte svému tělu bylinkami. Popíjejte nálev z listů břízy, která je v období na začátku jara zvlášť vhodná.

Bříza je jemný strom s výraznými očistnými účinky. Je většinou první volbou pokud potřebujeme po zimě očistit zanesené nebo unavené tělo. Má močopudné účinky a nedráždí ledviny, proto se doporučuje na očistné ledvinové kúry – tzv. drenážní kúry.

  • Lžičku sušených březových listů spařte horkou vodou,
  • nechte vyluhovat 5 – 7 minut pod pokličkou,
  • přeceďte a popíjejte příjemně teplé.

Očistná bříza

Vyrazte na kořeny kopřivy

Kopřiva je bylinka, která má nejintenzivnější účinky na detoxikaci těla. Zanedlouho už uvidíme drobné lístečky, jak si razí cestu k životu. V tu dobu už je taky ideální čas na sběr a užívání kořenů, které mají ještě silnější účinky než listy.

Užívání kopřivy nám pomáhá při vyplavování škodlivin z těla, posiluje ledviny a močový systém, působí močopudně, zlepšuje stav pokožky (při ekzémech, vypadávání vlasů, lupech,..), působí na překyselený organismus a celkově očišťuje naše tělo.

Zajděte si na zahrádku, a podívejte se, jestli už vám kopřivy vykukují. Nasbírejte si kořeny a dobře je propláchněte. Z čerstvých si připravte odvar. Zbylou část usušte na pozdější přípravu odvaru. Dole na fotce vidíte usušené a podrcené kořeny kopřivy. Když je podrtíte, máte více místa ve skleničce.

  • Do studené vody dejte hrst kořenů kopřivy a přiveďte k varu,
  • nechte vařit 10 minut a 10 minut nechte vyluhovat,
  • přeceďte a popíjejte během dne.

O kopřivě se více dočtete v samostatném článku tady.

Rozdrcené kořeny kopřivy

U kopřivy si jen dejte pozor, když máte vážnější ledvinové potíže. V tom případě není kopřiva vhodná, ale můžete místo ní užívat kořeny jiných rostlin, kterými si očistíte tělo, zlepšíte stav kůže, zaženete únavu a budete se zkrátka cítit jako znovuzrození.

Jak na to, se dozvíte v uceleném online kurzu očista těla kořeny. Tady najdete více informací.

Kořen kopřivy

Užívejte si krásné Provoněné dny a hezké naladění na přicházející jaro.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady