Čekanka obecná

Čekanku vnímám jako něžnou bylinku se silným účinkem. Blankytně modrý kvítek i celá rostlina působí především na očistu jater. Květ je velmi jemný a sbíráme ho nejlépe dopoledne, když je plně rozvitý.

Nechuť do života, vyčerpání, únava, přepracování,…

Pokud cítíme vyčerpání, únavu, nechuť do života, nejspíš o pozornost volají naše játra… Dopřejte jim péči a podpořte očistu svého těla. Třeba právě čekankou. Čas na sběr kořenů, které mají ještě silnější účinky než nadzemní části rostlin, je nejlépe na jaře před rozkvětem a na podzim po odkvětu rostlin.

Sběr, sušení a účinky

Sbírat můžete celou kvetoucí nať i kořeny. Ty sbírejte na jaře před rozkvětem nebo na podzim po odkvětu čekanky. Obvykle v dubnu až květnu a v říjnu a listopadu. Kvetoucí nať čekanky suším zavěšenou ve svazcích, dobře a rychle tak prosychá. Po usušení celou nať nařežu na menší kousky a přesypu do skleněné nádoby. Uchovávám v temnu.

Ze sušené natě čekanky vyrábím mast, olej nebo ji přidávám do bylinkových směsí pro očistu těla, na podporu činnosti slinivky, jater, žlučníku. Pomáhá při nedostatečném nebo pomalém zažívání, užívá se při léčbě cukrovky, nečisté či unavené pleti. Prospívá i vlasové pokožce při výskytu lupů ve vlasech.

Čekankový kořen

Kořen čekanky po vyrýpnutí a omytí nakrájím do zeleninového salátu. Má sice hořkou chuť, ale občas je dobré jeden nebo dva kousky sníst. Podpoříme tak činnost našich jater.

Zbytek kořenů, které nasbírám, omyji a nakrájím na menší kousky. Potom usuším v sušičce. Když jsou kořeny dobře usušené (praskají), dávám je do skleněné nádoby, aby zpět nenasály vzdušnou vlhkost. Pak z nich připravuji odvar.

Kdysi se čekankový kořen používal jako náhražka kávy. Dnes se tento trend zase vrací zpět a v obchodech se zdravou výživou najdete pražený čekankový kořen pod různým označením. Čekankovou kávu si můžete snadno připravit i doma. Má příjemnou chuť a je na rozdíl od pravé kávy zdravá. Návod jsem sepsala do článku o pampeliškové kávě.

Přečtěte si, jak připravit pampeliškovou kávu.

Recepty z čekanky

Nálev z čekanky

Nálev je vhodný na podporu očisty jater, žlučníku. Pomáhá našemu trávení, zlepšuje metabolismus, užívá se při překyselení organismu, potížích s lupy ve vlasech.

  • polévkovou lžíci čekankové natě přelijte horkou vodou
  • nechte vyluhovat 5-10 minut a přeceďte
  • popíjejte 2-3 šálky několikrát denně

Odvar z kořenů čekanky

Odvar připravte z čerstvých nebo usušených kořenů:

  • omyté kořeny nakrájejte na menší kousky a přelijte studenou vodou
  • vařte pod pokličkou 5 minut, nechte ještě 10 minut vyluhovat a přeceďte
  • odvar užívejte po dobu 2-4 týdnů

Čekanková mast

Mast z čekanky příjemně zvláčňuje a omlazuje pleť. Natírejte jí na pleť, dekolt, namáhanou pokožku na rukou, nohou. Při pravidelném používání zaznamenáte, že je vaše pleť vláčná a zdravě vypadající. Příprava je následující:

  • hrst kvetoucí natě přidejte do rozpuštěného bambuckého másla (rozpusťte ho ve vodní lázni)
  • ohřívejte 20 minut a přeceďte
  • používejte na unavenou a nečistou pleť několikrát denně

Aby vám mast mohla lépe pomoci, je dobré pravidelně užívat čekankovou nať nebo kořeny i vnitřně. Uvidíte sami, až se do toho pustíte.

Pojďte naproti svému zdraví

Spojte se s kořeny rostlin a přijměte jejich hojivou sílu. Jejich blahodárné účinky pocítíte už zakrátko. Zvláště tehdy, když je sbíráte a užíváte ve správný čas a správně připravené.

Podívejte se na video o čekance (další videa sledujte TADY.)

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady