Čekanka obecná

Čekanku vnímám jako něžnou bylinku se silným účinkem. Blankytně modrý kvítek i celá rostlina působí především na očistu jater. Květ je velmi jemný a sbíráme ho nejlépe dopoledne, když je plně rozvitý.

Nechuť do života, vyčerpání, únava, přepracování,…

Pokud cítíme vyčerpání, únavu, nechuť do života, nejspíš o pozornost volají naše játra… Dopřejte jim péči a podpořte očistu svého těla. Třeba právě čekankou. Čas na sběr kořenů, které mají ještě silnější účinky než nadzemní části rostlin, je nejlépe na jaře před rozkvětem a na podzim po odkvětu rostlin.

Sběr, sušení a účinky

Sbírat můžete celou kvetoucí nať i kořeny. Ty sbírejte na jaře před rozkvětem nebo na podzim po odkvětu čekanky. Obvykle v dubnu až květu a v říjnu a listopadu. Kvetoucí nať čekanky suším zavěšenou ve svazcích, dobře a rychle tak prosychá. Po usušení celou nať nařežu na menší kousky a přesypu do skleněné nádoby. Uchovávám v temnu.

Ze sušené natě čekanky vyrábím mast, olej nebo ji přidávám do bylinkových směsí pro očistu těla, na podporu činnosti slinivky, jater, žlučníku. Pomáhá při nedostatečném nebo pomalém zažívání, úžívá se při léčbě cukrovky, nečisté či unavené pleti, špatným stavem vlasové pokožky (výskyt lupů ve vlasech).

Čekankový kořen

Kdysi se používal jako náhražka kávy. Dnes se tento trend zase vrací zpět a v obchodech se zdravou výživou najdete pražený čekankový kořen pod různým označením.

Kořen čekanky po vyrýpnutí a omytí nakrájím do zeleninového salátu. Přidám lžíci bylinkového octa třeba z česnáčku a přidám trochu oleje. Zbytek kořenů, které nasbírám, omyji a nakrájím na menší kousky. Potom usuším v sušičce. Když jsou kořeny dobře usušené (praskají), dávám je do skleněné nádoby, aby zpět nenasály vzdušnou vlhkost. Pak z nich připravuji odvar.

Recepty z čekanky

Nálev z čekanky

Nálev je vhodný na podporu očisty jater, žlučníku. Pomáhá také našemu trávení, zlepšuje metabolismus, užívá se při překyselení organismu, potížích s lupy.

 • polévkovou lžíci čekankové natě přelijte horkou vodou
 • nechte vyluhovat 5-10 minut a přeceďte
 • popíjejte 2-3 šálky 3x denně

Odvar z kořenů čekanky

Odvar připravte z čerstvých nebo usušených kořenů:

 • omyté kořeny nakrájejte na menší kousky a přelijte studenou vodou
 • vařte pod pokličkou 5 minut, nechte ještě 10 minut vyluhovat a přeceďte
 • připravte si 2-3 šálky odvaru denně po dobu 2-4 týdnů

Tinktura z kořene čekanky

Tinkturu můžete použít při potížích s trávením, nečisté pleti. Užívá se obvykle 20 kapek 2-3x denně.

 • omyté kořeny nakrájejte na menší kousky a přelijte lihem
 • nechte macerovat 2-4 týdny a přeceďte
 • uchovejte v tmavých lavičkách

Čekanková mast

Mast z čekanky je příjemná a hezky zvláčňuje a omlazuje pleť. Připravte ji následovně:

 • hrst kvetoucí natě přidejte do rozpuštěného bambuckého másla (rozpusťte ho ve vodní lázni)
 • ohřívejte 20 minut a přeceďte do masťovek
 • používejte na unavenou a nečistou pleť několikrát denně

Spojte se s kořeny rostlin a přijměte jejich hojivou sílu. Jejich blahodárné účinky pocítíte už zakrátko. Zvláště tehdy, když je sbíráte a užíváte ve správný čas a správně připravené.

Podívejte se na video o čekance:

(Další videa sledujte TADY.)

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady