Ze všech léčivých bylinek má snad nejkrásnější vůni rozkvetlá mydlice. Její vůni ucítíte už z dálky. A večer mydlice vydává ještě silnější vůni. Pokaždé se nechám unést její sladkou vůní, když ji potkám na procházce v přírodě. Nebo se chvíli posadím na zahradě, kde mydlice právě teď kvete a vdechuji její omamnou vůni…
Má raději vlhčí půdy, proto ji najdete v blízkosti vodních toků, na hrázích rybníků, ale i v příkopech a okrajích cest. Teď ji potkávám často podél silnic, kde vytváří husté porosty. Je to vytrvalá bylina, kterou si můžete pěstovat na zahradě a těšit se z její vůně i léčivých účinků. Pěstuje se velmi snadno a dobře se rozrůstá.
Nať mydlice sbírejte na čistých místech v době rozkvětu – od konce června do srpna. Sušte ji zavěšenou ve svazcích nebo na sušáku, potom ji uchovejte v temnu a suchu. Kořeny sbírejte nejlépe na podzim po odkvětu rostliny – během října až listopadu.
Pro obsah saponinů byla mydlice užívána jako prostředek na mytí. Dnes můžeme mydlici tímto způsobem také užívat. V létě z ní ráda vyrábím šampon na vlasy i celé tělo.
Saponiny rozpouští hleny při zánětu průdušek, působí hojivě na střevní a žaludeční sliznice. Mydlice se může užívat také na podporu hubnutí, zlepšuje totiž činnost metabolismu. Dále má protizánětlivé účinky, očišťuje játra, slinivku a pomáhá při stavech vyčerpání a únavě.
Zevně se dá mydlice použít na hojení pokožky. Vyrobte si voňavý šampon, který je vlastně odvarem z natě mydlice, která po zalití horkou vodou pění.
Používáním ekologicky šetrných prostředků na mytí pomáháte přírodě i sobě. Další tipy na mytí najdete v článku tady.
Z kořenů můžete připravit odvar, vlasovou nebo pleťovou vodu, tinkturu, prášek nebo obklad na pokožku.
Kořeny mají vynikající hojivé účinky na pokožku – akné, ekzémy, bolestivé vředy na pokožce, pomáhají zlepšit činnost trávení, očišťují střeva a žaludek, posilují játra, slinivku a můžete je použít také při bolestech v krku.
Prášek z kořene můžete užívat vnitřně i zevně na pokožku. Smíchejte prášek s trochou vody a přiložte na místo, kde potřebujete hojivé působení. Když z prášku vytvoříte hustší kaši (smíchejte s vodou), použijte ji jako masku na pleť.
Recepty z kořenů mydlice a dalších rostlin jsem sepsala do programu – najdete tady.
Ocet z kvetoucí natě mydlice se může použít jako léčebná kúra na očistu organismu a zlepšení metabolismu, ale je vynikající také na dochucení salátů, zeleninových pomazánek nebo na oplach vlasů.
Pro očistu těla a na zlepšení metabolismu při potížích s nadváhou si dopřejte třeba 2-3x denně jednu až dvě lžičky octa do sklenky vody. Užívejte zhruba dva týdny – vnímejte sami sebe a své tělo, které vám řekne, co potřebuje a v jakém množství.
Ocet ředěný vodou (zhruba 1:1) zase dobře pomáhá regenerovat vlasovou pokožku i pleť. Vlasy budou po použití octa hezky lesklé a oživené. Ocet zlepšuje i kondici pokožky při vypadávání vlasů.
Po umytí vlasů nalijte na vlasy ocet z mydlice a potom už vlasy neoplachujte. Vlasovou pokožku jemně promasírujte. Opakujte několikrát do týdne, aby účinné látky mohly působit na kůži a pomoci.
Mydlice je léčivá a krásná bylinka, kterou stojí za to pěstovat na zahradě. Pro její silné působení vnímejte, jaké dávkování vám nejlépe vyhovuje. S mydlicí to tedy nepřehánějte (na vnitřní užívání), spíše dodržujte pravidlo: dobrého po málu.
Přesto znám jednu ženu, která mydlici užívala dost intenzivně po celý rok na potíže s lymfatickými uzlinami a slinivkou. Ale jak už jsem napsala výše, vaše tělo vám nejlépe samo napoví.
Přeji vám krásný letní čas provoněný bylinkami.