Vůně lípy

Lípa je vznešený strom, který je od nepaměti vnímám jako symbol Slovanů. Dorůstá výšky až 50 m a dožívá se mnoho staletí, někdy i více než tisíc let. Často vidíme takové mohutné lípy jako památné stromy, v jejichž blízkosti se pořádají různé poutě, obřady a rituály.

Vznešená lípa

Lípa v sobě uchovává nejen vznešenost, ale také moudrost a láskyplnou kvalitu energie. Pro svou mohutnost je spojována také s životní energií. Pokud se potřebujeme ztišit, usedněme pod její mohutnou korunu bzučící nespočetným množstvím včel a čmeláků, nadechujme její sladce medovou vůni při rozkvětu a pocítíme hojivé utišení naší duše…

Nejčastěji se vyskytuje lípa srdčitá (malolistá), lípa velkolistá a jejich kříženec tzv. lípa obecná. Můžeme sbírat všechny tyto druhy. Sbírá se za suchého počasí celé květenství i s přirostlým blanitým listenem – to je ten lístek, který je přirostlý ke květu na stopce.

Užití lípy

Známé je použití květu lípy ve formě nálevu v zimním období při horečkách, zahlenění, kašli, pro podporu pocení při virózách. Můžeme ji použít také jako podpůrný prostředek na snížení krevního tlaku, při žaludečních potížích, ale také jako obklad na pleť, vlasovou vodu, masku, bylinný olej nebo nápoj pro osvěžení.

Lipový nápoj – studený macerát

připravte nejlépe z čerstvých medově vonících květů. Asi hrst květenství zalijte vodou, přidejte (není nutné) lžíci medu a jeden citron. Pro lepší spojení chutí nechte stát několik hodin a pak si můžete vychutnat lahodný nápoj.

Tyto bylinkové nápoje s vodou jsou nejen léčivé, ale i chuťově vynikající, proto je dělám do velkých zavařovaček. Budete na tom pravděpodobně stejně, až nápoj ochutnáte.

Pokud rádi pracujete s bylinkami i trochu jinak, vyzkoušejte Sluneční medicínu z bylinek

Lipový olej

Z květů lípy si vyrábím také olej na pleť. Maceruji je v kvalitním oleji asi 2-4 týdny na slunném místě za oknem. Poté scedím a uchovávám na temném místě. Jakmile je olej hotový, hýčkání může začít.

Na výrobu oleje používám zavadlé nebo usušené květy lípy. Olej se potom tak snadno nekazí.

Lipový nálev

Hrst květenství lípy zalijte vroucí vodou a nechte vyluhovat asi 30 min. pod pokličkou, poté přeceďte. Nálev si dopřejte třeba v zimním období, pokud na vás dolehnou výše zmíněné neduhy.

Použít ho můžete i zevně na regeneraci pokožky, jako obklad na zánětlivá ložiska na kůži, či nehojící se rány, kde působí protizánětlivě. Je dobrý také na zlepšení stavu vlasové pokožky. Aplikujte jemně do pokožky hlavy.

Lipová maska

vám pomůže pokožku vyhladit a revitalizovat. Ostatně podobně jako další léčivé bylinky – často mají hojivé vlastnosti, zlepšují tonus naší pleti a mají protizánětlivé a desinfekční účinky.

Rozmixujte hrst květenství s hrnkem vody, potom přidejte rozdrcené ovesné vločky a lžíci medu. Promíchejte a naneste na pleť. Nechte působit asi 20 minut a poté masku smyjte. Pleť můžete ošetřit ještě lipovým olejem, pokud  vám už za oknem uzrál.

Lípa s medem

Moji přátelé nedávno stáčeli med. Do ještě tekutého medu jsem přidala pár květů lípy a nechala jsem zavařovačku stát za oknem, kde na ní hezky svítilo slunce.

Už po týdnu se vůně lípy otiskla do medu. Květy jsem pak přecedila. Lípu s medem můžete užívat při horečkách, virózách, na letní sladké pokrmy nebo do letních nápojů.

Bylinné sirupy připravujte pouze s medem, který má také četné léčivé účinky. Třtinový ani bílý cukr není na výrobu sirupů vhodný.

Jestli máte rádi lípu a chtěli byste ji vysadit, myslete na její mohutnou korunu a vzrůst. Vyberte jí slunné místo s dostatkem závlahy. Budete o ni pečovat nejen vy, ale i další generace.

Přeji vám krásný provoněný čas.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady