Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší

Kdybyste měli mít v truhlíku za oknem nebo na zahradě jen jednu kvetoucí bylinku, ať je to právě lichořeřišnice. Nádherná rostlina, která celé léto hýří barvami, je nenáročná na pěstování a má vynikající hojivé účinky.

Jakmile se objeví první lístečky, už je používám do salátů, pomazánek, zdobím s nimi zeleninová jídla, přidávám do dipů. Květy a poupata je možné využít stejným způsobem.

Lichořeřišnice pomáhá v oblasti dýchacích cest, působí hojivě na močové cesty, zánětlivá onemocnění, podporuje organismus při zotavení z viróz, účinně likviduje patogenní organismy.

Blahodárné hojivé účinky lichořeřišnice si můžete užít i zevně v podobě odvaru. Pomůže vám s regenerací a desinfekcí kůže, velmi dobře působí také na vlasovou pokožku, po ošetření bude čistá a bez lupů.

Vlasová voda (odvar)

Hrst listů vaříme v půl litru vody pod pokličkou dvacet minut. Luhujeme ještě další půl hodinu a scedíme. Odvarem si jemně promasírujeme vlasovou část a opláchneme. Pokud nás trápí třeba lupy, používáme odvar jednou týdně. Po měsíci až dvou už bychom měli mít vlasovou pokožku příjemně čistou a regenerovanou.

Lichořeřišnice

Nálev z lichořeřišnice

upotřebíme pro vnitřní i vnější užití. Vnitřně užíváme při virózách, urologických potížích, apod. Nálev připravíme ideálně z čerstvých listů (možno i s květy). Postačí nám malá hrst na čtvrt litru vody. Spaříme, necháme pod pokličkou vyluhovat asi 15 minut a přecedíme.

Nálevem je dobré ošetřit také zánětlivá místa na kůži, špatně hojící se rány, příznivě působí i na akné a vyrážky.

Tinktura ze semen (nebo květů a listů)

Nejsilnější účinky má tinktura ze semen lichořeřišnice, ale je možné vyrobit si také tinkturu z květů a listů. Do větší zavařovačky naskládáme listy a květy (semena). Naplníme zhruba 3/4 obsahu. Zalijeme kvalitní pálenkou až po okraj a necháme za oknem na slunci měsíc macerovat. Pak přecedíme a přelijeme do tmavé lahve. Uchováváme v temnu a chladu. Tinkturu užíváme 20 – 30 kapek 3x denně.

Pokud potřebujeme pomoci s bolestí v krku při angínách, užíváme tinkturu vnitřně a také s ní můžeme kloktat. Ředíme ji v poměru 1:1 s vodou.

Lichořeřišnice tinktura

Salát s lichořeřišnicí

Mým nejmilejším použitím této krásné rostlinky je na salát. Miluji její barvu i chuť. Ozdobte si salát květy, listy. Přimíchejte ji do pomazánek. Užijte si její pestrobarevnost i na talíři.

Salát s lichořeřišnicí

Co dělat, když nám bylinky ničí škůdci?

Často dostávám dotazy, co dělat, když celou lichořeřišnici zlikvidují slimáci, mravenci, mšice a jiní tzv. škůdci. Podobných dotazů jsem v poslední době dostávala desítky. Týkalo se to i jiných bylinek – bazalky, máty, a dalších.

S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí. Boj vyvolává protireakci, je to nikdy nekončící kolotoč kdo z koho. Plody takové zahrady ani nemohou být lahodné, i když se na této zahradě podaří s vypětím sil něco vypěstovat.

S bojem proti škůdcům jsem nikdy nezačala, a proto mou zahradu neničí.

Mám na to jiný recept

Nebojovat. Stát ve své přirozené síle a laskavosti. Naše zahrada nás to může naučit, pokud jí budeme naslouchat. Rozkvetlou zahradu bez chemie, bez boje proti škůdcům můžete mít i vy.

Uvědomte si, že boj je váš postoj. A ten je možné změnit.

Akce vyvolá reakci.

Tvořte zahradu s hravostí. Hravost probouzí radost.

Laskavost přináší šťastné proudění energie nejen do vaší zahrady, ale i do vztahů a vaší Zahrady mysli.

Jestli vás to zaujalo, tak právě pro vás jsem připravila online program. Klikněte TADY >>>

Barvy léta

Užijte si příjemné léto a přeji vám vše dobré :-)

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře