Zdravá žena

Zářím jako slunce,

žiji jako Bohyně,

užívám si svých darů.

Jsem zdravá, jsem celistvá

Abychom se cítily zdravé, potřebujeme naplňovat své potřeby. Slyšet je, vnímat a sytit vědomou pozorností. V předchozích částech jsme se naučily o sebe pečovat, odpočívat, následovat své instinkty, hrát si se svou fantazií a pracovat s energií, kterou jsme obdařené. Každý nový den je příležitost si tento dar znovu a znovu uvědomit a kultivovat. 

Napojme se na svou cykličnost. Zapojme do svého života pravidelné ztišení, meditaci, péči o svou duši. Naše vnitřní já touží být vyslyšené. Jakmile se k němu obrátíme, zjistíme, jak moudrého rádce uvnitř sebe máme. 

Dopřejme si péči o své tělo, hýčkejme ho, opečovávejme. Dejme pozornost svým nohám, pohlaďme reflexní plosky. Užívejme si, že jsme v těle a spojujme se s ním skrze tanec, pohyb, cvičení, naši sexualitu, spontaneitu. 

Jsem si vědoma své volby

Tím, že si uvědomíme, že máme volbu, osvobozujeme se. Můžeme následovat to, co dosud utvářelo náš život. Nebo můžeme vystoupit, a právě teď hned opustit myšlenkové formy, které nám neprospívají. 

Možnost volby máme vždy, když se zklidníme. Tehdy uslyšíme svůj vnitřní hlas, jak se nejprve nesměle ozývá, ale když mu dopřejeme pozornost, zavolá na nás intenzivněji. 

Zastavte se teď na chvíli a uvědomte si, co na vás volá...? Co ve vás touží po pozornosti, po obnově, transformaci? 

Napište si to teď.

Co je pro mě důležité?

.................

 Poděkujte sama sobě, že jste měla chuť a sílu to uslyšet! A nyní si napište, jaký první krok uděláte, abyste naplnila potřebu, která vás oslovila. 

Jako první krok udělám: 

.................

Osvobozujeme se, když vidíme své pocity a potřeby. Umíme je sdílet a být přitom autentické. Někdy máme chuť své pocity umlčet, protože někde v nás může být schovaný pocit, že tohle se přece nedělá nebo nehodí.

Mohou nás ovlivňovat programy, které nám chtějí vnutit, co bychom měly a neměly

Napište si teď:

 • "Co musím?"
 • "Co bych měla?"
 • "Co nesmím?"

Očistěte se

Podívejte se, co jste napsala. Vidíte pravděpodobně něco, co po vás kdysi chtěli druzí, společnost... Tyhle vzkazy vašemu minulému já už nepotřebujete. Udělejte si čas a běžte své měla bych/musím/nesmím spálit. Můžete být u toho sama, ale taky pozvat někoho, kdo je vám blízký. Třeba vaše kamarádka, partner, někdo, komu důvěřujete. 

Až budete lístečky pálit, vzpomeňte si u toho, že tím zvete své nové "já" do jeho plnosti, živosti a zodpovědnosti. Můžete u toho cítit smutek, radost, úlevu, požehnání,... Dovolte si cokoli, co potřebujete. Až se vrátíte zpět domů, napište si do svého zápisníku, co se ve vás dělo. Jaké to byly pocity, které k vám promlouvaly? 

Třeba vás napadne, že byste se potřebovala odměnit, poděkovat si nějakou hmotnou formou. Kupte si květiny, knížku, krém, po kterém toužíte, atd. Udělejte to pro sebe. 

Poděkujte, že jste si dovolila odevzdat, co už nechcete dál vláčet. Čas od času si můžete tento pocit připomenout, když vám na mysl připluje nějaké "musím".

 • Zastavte se v tu chvíli, a vyslyšte svou vnitřní navigaci. Nepodlehněte automatickému robotu ve vás, který se někdy zase ozve, aby vás nalákal na cestu pohodlnosti a stagnace. 

Nechávám rozproudit lásku

Svou vnitřní obnovu ještě více podpoříme tím, že si nově nastavíme priority. Žena potřebuje cítit lásku a vyzařovat ji, předávat, tvořit s láskou. 

 

Sebevyjádření:

 • Uvědomím si, co potřebuji, kdo jsem a na čem mi záleží
 • následuji své priority, které jsem si uvědomila, vyjadřuji je prostřednictvím svých činů,
 • vyjadřuji své potřeby laskavě.

Komunikace: 

Laskavá komunikace je jednou z věcí, kterou tvoříme. Předejdete tak nedorozumění, domněnkám, které jsou často liché, ale zatěžují naši hlavu... Znáte to někdy? Můžete se rozhodnout, volba je na vás. Komunikace, která vede k oboustranné spokojenosti existuje. 

Jestli je naší prioritou cítit se dobře, cítit se zdravé a šťastné, vyzkoušejte tuto možnost v praxi. Uvidíte skoro až zázračné proměny obou stran. Neznamená to, že ustupujeme nebo se přizpůsobujeme, ale dáváme vědomý prostor k dorozumění v láskyplném tónu. 

 • Popíšeme, co vidíme a potřebujeme,
 • dáme druhé straně návrh, jak bychom to společně mohli vyřešit; vyslyšíme i druhý názor, 
 • najdeme společné řešení, které zahrnuje obě možnosti.

Na závěr vám chci poděkovat. Těší mě, že jste se zapojila do programu Zdravá žena, šla jste po této cestě. Je možné, že jste některé informace už slyšela, znáte je. Některé jsou pro vás třeba známé, ale zatím jste je pro život nepoužila. 

Často zůstáváme stát na jednom místě, neuděláme nic nového. Proto se také nic nového nemůže v našem životě objevit. Zpět nás většinou drží naše zpátečnické podvědomí, které nechce dělat nic jinak. Může to být nevědomá obava, naše strachy, které nás nechtějí pustit na cestu radosti a štěstí. Na toto téma jsem pro vás nahrála meditaci, kterou si pod tímto textem stáhněte a poslechněte. Poslouchejte, co se ve vás přitom děje. Udělejte pro sebe, co potřebujete. Vykročte a tvořte svůj život. 

Život je růst

My lidé bytostně potřebujeme zažívat a přijímat nové impulsy, sytit se jimi, a růst skrze ně. Malé drobné věci nám dost možná připadají nedůležité. Ale ty malé věci tvoří celek našeho prožívání a života. 

Pozvěte i vy sama ty malé drobnosti a dělejte je. Dejte jim pozornost a stanou se vaším životem. Zažijete vědomé prožívání a tvoření. 

Přeji vám, abyste po této cestě šla a zažívala u toho radost!

Moje zápisky: 

 • Jaká jsem? Jak se cítím? Jak vypadám, když jsem zdravá žena? 
 • Co mi nejvíce pomáhá, abych se cítila být zdravá? 
 • Co mi nejméně prospívá? 
 • Čeho jsem se zbavila, co jsem propustila z toho, co mi neslouží? 

Soubory ke stažení

Děkuji vám, že jste došla až do této části, postupovala jste vpřed krůček po krůčku. Naladila se na své vnitřní dary, uviděla své možnosti. Přeji vám, abyste byla Zdravá žena. Zářila uvnitř sebe i na své okolí.