Právě kvete podběl lékařský

Můžete ho najít na kamenité půdě a podél cest. Možná se mi to jen zdá, ale myslím, že podbělu v přírodě ubývá. Měla jsem totiž docela problém, najít ho mimo cesty u silnice. A místa, kde dříve rostl, tam se letos neukázal.. Uvidíme příští rok. Třeba je to jen reakce přírody na potřebu rovnováhy.

Jak podběl použít?

Má vynikající účinky při nachlazení a kašli. Připravte si nálev z květů: spařte lžičku květů horkou vodou, nechte vyluhovat 10 min. a přeceďte. Nálev užívejte, když se potřebujete vypotit, máte kašel a jste zahlenění.

Listy pomáhají zmírnit otoky a také působí hojivě na kůži. Rozmělněte je na kaši a přiložte na místo, kde chcete podpořit hojení. Listy se objeví až později, když rostlina odkvete a dají se přidat do salátů, při přípravě špenátu nebo do polévek.

Květy občas přidám na ozdobu salátů. Takový salát vypadá hezky jarně:)

Opatrně s podbělem

Ještě je dobré dodat, že podběl je velmi silně působící bylinka. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užívání, hlídejte si dávkování. Obsahuje látky (alkaloidy), které by při dlouhodobém užívání mohly vyvolat potíže jater. Dávkování? V tomto případě bude důležité, když se vyležíte, užijete jednou až dvakrát za den výše popsaný nálev z květů, vypotíte se a bude vám za pár dní dobře.

To může trvat třeba tři dny, týden. Mezitím naberete sílu a máte čas i popřemýšlet, co vás v životě může omezovat, jaké vaše myšlení může způsobit, že “se na to potřebujete vykašlat” a kde potřebujete trochu jiný úhel pohledu na situaci, která vás trápí.

Ptejte se sami sebe

Uvnitř sebe naleznete (mnohdy až v klidu) svého moudrého rádce, který vám může odpovědět. Naslouchejte mu, ptejte se ho. Jestli se do toho chcete opravdu pustit, doporučuji vzít si papír a tužku a začít psát.

Když ležíte v posteli, bude dobré si papír podložit nějakou podložkou, pro tyto účely nejraději používám knihu z dětství Cour a Courek, s krásnými ilustracemi Adolfa Borna. Vyhovuje mi, protože je dostatečně velká. Je z roku 1983 a pořád hezky slouží… :) a navíc se po vypsání můžu potěšit něčím, co mi udělá radost. Začnu listovat stránkami a je mi dobře. Na papíře mám napsáno, co mě tíží a to často také odlehčí.

Pár dní v klidu a času na sebe dělá zázraky. Dovolíte sobě i své mysli a tělu odpočinout si a nabrat sílu. Může se stát, že právě na jaře trpíme různými virózami, abychom se mohli zastavit – pokud jsme to neudělali v zimě – přehodnotili své směřování a ujasnili si, jaká semínka budeme letos sít. Odpočiňte si, dopřejte si čas.

Bylinné lektvary s květem podbělu

Občas vyrábím pro své blízké různé bylinné lektvary a květy podbělu právě těmto výrobkům dodávají aroma i barvu. Mohou se použít i sušené. Ale o lektvarech někdy později, když budete chtít, až nám něco během roku vyroste.

Užijte si krásný Provoněný den!

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře