Podzimní práce na zahradě

Podzimní zahrada

Umíte být laskaví k sobě a k půdě? Četla jsem už spoustu článků o zazimování zahrady. Překvapilo mě, co všechno je na zahradě třeba udělat, než se uloží na zimu ke spánku. Když jsem četla všechny ty nutnosti o posekání zahrady, ostříhání zbytků uschlých rostlin, rýpání, hrabání listí a přidávání kdejakých chemických látek pro lepší úrodu příštího roku, byla jsem překvapená…

Půda a naše zahrada je organismus. Stejně jako my. Představte si, že byste se neustále myli, odstraňovali ze své pokožky přirozený ochranný povrch…

Udělejte to letos jinak…

Můžete si užívat barev, hojnosti plodů, vůní a plevelů, které jíte. Půdu opečujete nejlépe tím, že jí necháte vše, aby měla živiny na další rok. Zbytečné sekání a rytí se nekoná. Půdu zahrnete listím a svou láskyplnou myšlenkou. Uschlé zbytky rostlin necháte přirozeně být, nestříháte je (pokud nesbíráte semínka na další rok). Užíváte si, rozplýváte se nad tou nádherou.

Děkuji za kus půdy, který mi byl svěřen, děkuji za vůně, které na zahradě i v přírodě mohu dýchat a vstřebávat, děkuji za úrodu, kterou podporuji jemným a vědomým dotekem, který se zpětně může dotknout i mé duše.

Pěstuju, sázím, seju, sklízím, nerýpu, nesekám, nepleju, jím, nechám růst a jíst druhé a raduju se z toho. Tohle je stav přijetí. Nemusíte nic měnit, stačí jen přijmout sebe. Jako bytost, která do přírody patří. Pokud nebudeme bojovat se sebou, zřejmě se nám uleví a budeme si to užívat.

Podzim přináší sklizeň

Sklizeň i projevení myšlenky, která byla počata na jaře. Rozhlédněte se a přijměte sebe, půdu a své emoce strachu, které jste nezvládli. I tak jste dobří a v pořádku. Takoví teď právě jste. Třeba se příští rok probudíte do svého já a uvidíte, co vidět potřebujete. Nebo se Vám to stane TEĎ.

Poděkujte sobě, poděkujte zemi, na které hospodaříte a inspirujte se tím, jak to v přírodě vypadá. Doopravdy vypadá. Příroda nepotřebuje nářadí, sekačky, rýče, kultivátory, hřebové brány a další. Příroda vše vytváří tím že jednoduše je. Když to uvidíte a přijmete to, stane se na vaší zahradě zázrak. A budete se cítit spokojenější.

Dovolte si vnímat její barevnost, rozmanitost a divokost. Dovolte to prožít také sobě. Když to nepůjde hned, netlačte na sebe, ale běžte se projít a načerpejte tu pestrost přírody a dýchejte u toho.

Nehleďte na to, co dělají ostatní (většina). Máme totiž v sobě často zakořeněno, že co dělají lidé v okolí, je správné. To bývá naší pastí. Chceme se přece vyvíjet a růst. Jsme totiž duchovní bytosti.

Vnímejte sebe a důvěřujte sobě i procesu. Buďte sebou. Zeptejte se sebe. Chce se Vám opravdu pořád (donekonečna) sekat trávník, rýpat půdu, používat chemii a trápit se s tzv. nezvanými škůdci? Myslím, že nechce. Řešení? prostě to nedělejte.

Uctěte svůj kousek půdy a mějte ho opravdu rádi a chovejte se podle toho. Dejte půdě (i sobě) péči a věnujte si čas. Někdy nám prostě to naše zkostnatělé myšlení nedovolí chovat se k sobě i k půdě tak, jak bychom si přáli. Ale může to přijít. Buďte otevření. Pak můžete zažít požehnaný podzimní čas. Bez stresu, že budete muset udělat spoustu nesmyslných věcí, které nejsou třeba.

Uvolněte v sobě klid a mír a prožijte si požehnaný podzim.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář. Napsala jsem Můj bylinkový diář (2019 až 2022).

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady