Pelyněk jako koření

Pelyněk

Pelyněk většinou upoutá svým vysokým vzrůstem (až 180 cm).  Dříve rostl blízko domů běžně, dnes ji můžeme nalézt u polí nebo na loukách.

Dejte prostor léčivým plevelům

U mě pelyněk našel místo na zahrádce, protože tam sám vyrostl. Vítám bylinky, které si na zahrádku najdou svou cestu. Plevele a bylinky jsou většinou ty rostliny, které v sobě obsahují více prospěšných látek než ve vypěstované zelenině. Proto na své zahradě nic nevytrhávám ani nepleju a pokud, tak k tomu účelu, že plevele sním.

Pelyňků je hned několik druhů. Nejznámější je asi pelyněk pravý. Ten v sobě obsahuje látku, která je dráždivá a je potřeba velké opatrnosti při jeho užívání. Proto jsem zvolila pelyněk černobýl, který také thujon obsahuje, ale v menším množství a jeho užívání není tak nebezpečné. Přesto není dobré užívat ho dlouhodobě.

Pelyněk černobýl se v bylinkářství užívá při dýchacích, žaludečních, žlučníkových i střevních potížích. Tlumí bolestivé křeče a užívá se kvetoucí nať 1/2 litru denně – bylinku spaříme vroucí vodou. Užíváme max. deset dní při potížích.

Pelyněk jako koření

Kvetoucí nať usuším a používám ji jako koření. Je možné ho používat v tzv. syrové stravě, ale i do teplých jídel. Už teď si ho nasbírejte, dobře usušte a dopřejte si občas i v zimě do jídel. Pelyněk vám pomůže v jídle s trávením. Pokud chcete, můžete květenství rozmixovat, aby bylo jemnější.

Recept s pelyňkem:
  • odštavněte jednu větší červenou řepu a 4 mrkve,
  • nadrobno nakrájejte menší cibuli, jeden stroužek česneku a přimíchejte do směsi mrkve a řepy, která zbyla po odšťavnění,
  • přidejte předem (přes noc namočená) slunečnicová semínka, která nahrubo rozmixujte,
  • dochuťte domácím jablečným octem. Můžete použít i švestkový umeocet nebo jiný, který je váš oblíbený,
  • vytvořte kuličky, obalte je v kurkumě a posypte je pelyňkovým květenstvím,
  • přidejte salát ze zahrádky a dobrota je na světě.

K očistě těla používám nejen stravu, ale taky bylinky a plevele. Přichází podzim. Doba, kdy je dobré mít své tělo v kondici, abychom si mohli zimu užít zdraví a být fit. Pokud se už teď cítíme unavení, možná jsme své tělo dostatečně nevnímali a zatěžovali ho.

Vyberte si z e-booku o očistě těla jednu až tři bylinky, které budete užívat a dopřejte si očistu ještě před zimou.

Jestli recept vyzkoušíte, budu ráda za váš komentář. Přeji vám krásné babí léto.

Tagy:
Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře