Odevzdání – energie podzimu

Energie podzimu

Když se jdu na podzim projít ven, cítím se naplněná radostí ze všech těch barev a vůní. Jdu lesní pěšinou, našlapuji do měkkého spadaného listí. Jak jím procházím, vůně se zintenzivní a vždycky si pomyslím, že bych chtěla takový parfém mít :-)  Zatím se mi to nepovedlo… Proto dýchám a nasávám tu krásnou vůni právě teď. Listy se docela rychle odevzdají zemi a vůně pomine.

Je v tom trochu smutek, něco končí. Odevzdání je téma podzimu. Rok se chýlí ke konci. Už se můžeme jen ohlédnout a jít dál. Proto vnímám podzim jako přelomové období roku. Doba kdy příroda bujela, rostla, žila, je na čas pryč.

Přichází čas, kdy příroda pracuje jinak. Vše důležité se začíná dít pod zemí. Míza ze stromů míří dolů ke kořenům. Teď vše utichá, začíná příprava na zimní spánek. Je třeba nabrat energii na další rok. Vidíme, jak příroda moudře hospodaří se svou energií, když pokryje zem listy, aby se mohly začít dít půdní procesy, které zajistí úrodu příštího roku.

Na podzim vládne znamení Štíra. Ta jeho energie nás ponouká k přezkoumání toho, co už nám v životě neslouží. Ne vždycky to jsme schopni během roku vidět. Třeba v rozjásané letní době, kdy všechno roste, hýří nádhernými barvami. Nebo na jaře, kdy už je nové semínko zaseto a soustředí se na svůj vývoj.

Často nás přepadne z této atmosféry smutek. Možná cítíme obavy něco pustit. Zatím nedohlédneme za pomyslný roh dalšího roku, který přinese své květy a později také plody, zasejeme-li ta životaschopná semínka.

Podívejme se na přírodu, jak je moudrá a my se od ní můžeme neustále inspirovat. Ukazuje nám fázi obnovy a fázi odevzdání/zániku, aby zase mohl přijít čas růstu. Ale ta fáze, kdy je třeba si odpočinout, nabrat síly a vyčistit i své duševní pole, je nezbytná. Aby se nám na jaře dařilo, je třeba podívat se na to, co už nám neslouží a která semínka budeme na jaře rádi zasévat. Už víte, která to pro příští rok budou?

Pojďme tedy zkusit jít energii odevzdání naproti. Zkuste se sami sebe zeptat, co už není ve vašem životě přínosné? Jsou to nějaké zvyky? Pocity, kterým jste navykli? Něco ve vašich vztazích vám připadá strnulé?

Napište si to

Rozdělte si papír na dvě poloviny. Jednu část nadepište: “Co prožívám” a druhou: “Co chci ve svém životě vidět”.

Co prožívám

Co chci ve svém životě vidět

Teď se na papír podívejte. Už vidíte, která semínka příště chcete sít?

Život nám přináší nečekané dary a příležitosti. Svůj život neřídíme, ale můžeme se stát jeho tvůrci, pokud jdeme tvořivé síle naproti. Teď přichází nejvhodnější doba k prozkoumání semínek, kterým chceme dát růst.

Jděte se třeba projít ven a nechte to na sebe působit. Spojte se s vnitřním “já”, které vám může odpovědět. Když se začneme ptát, odpověď dostaneme.

Dejte si k tomu prozkoumávání svého nitra něco dobrého a zahřívacího. Třeba zázvorový čaj s tymiánem, medem a citronem. Nebo si dopřejte blahodárnou masáž celého těla. Ve stavu uvolnění, se spojíte se svým nitrem lépe.

Použijte voňavé bylinky. Doporučuji tyto éterické oleje:
  • myrha, pomeranč, šalvěj muškátová,
  • nebo borovice, eukalyptus, kadidlo.

Z této kompozice můžete vytvořit nádherně vonný osobní parfém do základního rostlinného oleje v ředění 10%. Osobní parfém aplikujte na zápěstí, šíji, oblast hrudní kosti. Pokud byste kompozici chtěli použít pro masáž, použijte ředění do kvalitního rostlinného oleje 2,5 – 3%. Ale také si této vůně můžete užít použitím difuzéru nebo aromalampy: 5 – 7 kapek do vody.

Vše kolem nás se neustále vyvíjí. Našimi zkušenostmi se učíme a rosteme. Život je růst. Odevzdáním nepotřebného se nám ukáže možnost růstu.

Přeji nám všem, abychom mohli dát růst tomu, co nás bude těšit.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře