Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Ocet s česnáčkem lékařským

Už brzy z jara najdete podél lesů, u zahrádek a na okraji luk krásnou bylinku na posílení při jarní únavě s příjemným česnekovým aroma. Je to česnáček lékařský. Tahle bylinka má listy trochu podobné kopřivě, které nepálí. Po rozemnutí listů ucítíte vůni po česneku. Většinou ji uvidíte růst ve velkých trsech, a když začne kvést, je nápadná větším vzrůstem a bílými kvítky, které ji hezky zdobí.

Jarní životabudič

Nahoře na obrázku vidíte mladou rostlinu (vykvétá brzy na jaře během dubna). Česnáček s oblibou přidávám do salátů a pomazánek, ale také z něj vyrábím bylinný ocet. Je to vynikající jarní životabudič. Zásobuje naše tělo vitaminem C, podporuje hojení dýchacích cest a močového systému. Dále zlepšuje činnost cév, slinivky, hojí nepříjemné kožní projevy, mírní v těle záněty.

Přidejte na jaře do salátů česnáček. Salát s česnáčkem vás bude hojit a podporovat vaše tělo v jeho správné funkci.

Posilující ocet s česnáčkem

Do octa k česnáčku přidávám někdy i pažitku ze zahrádky. Vůně a chuť se tak zintenzivní. Do octa můžete přidat i pár stroužků česneku, jestli máte rádi opravdu silnou česnekovou příchuť.

  • do domácího jablečného octa přidejte nasekanou nať česnáčku
  • přidejte i pažitku nebo pár stroužků česneku a nechte macerovat na světlém místě
  • přeceďte a uskladněte v temné lahvičce nebo v temnu
  • používejte na dochucení salátů, polévek a zeleninových jídel

Už po týdnu ucítíte příjemnou intenzivní vůni. Ocet nechte za oknem na slunci ve skleněné nádobě (zavařovačce) asi 2-4 týdny. Potom bylinky přeceďte a používejte do salátů, pomazánek a polévek.

Dary přírody

Příroda nám teď na jaře nabízí mnoho svých darů. Po zimním období, kdy jíme většinou jen vařenou upravovanou stravu a chybí nám přísun živé stravy, je vhodné zařadit do stravy planě rostoucí bylinky ve formě salátů. Posílíte nejen své tělo, ale i duši. Očistěte po zimě své tělo deseti planými bylinkami.

Podívejte se také na video, kde uvidíte, jak se ocet s česnáčkem a pažitkou vyrábí.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online kurzu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v kurzu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v kurzu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře