Jak likvidovat škůdce?

Jak likvidovat škůdce?

Na své zahradě pěstuji bylinky, zeleninu, keře a stromy. Nechávám ji zarůstat planými rostlinami, obývá ji hmyz a tzv. škůdci – hraboši, mravenci, slimáci, mšice, housenky a jiní. Za těch 15 let, kdy sama pěstuji však nepozoruji, že by ničili mou zahradu. Přečtěte si, jak to dělám.

Přijímám vše živé

Ve své mysli k těmto živočichům nechovám negaci. Nemám potřebu je hubit, omezovat. Nepoužívám na ně žádné ekologické, natož chemické postřiky. Nevysazuji záměrně takové rostliny, které tento hmyz odpuzuje. Ani nedělám žádná opatření, abych přiměla jiný „lepší“ hmyz pochutnat si na škůdcích.

Stejně vnímám i rostliny, které si samy nachází cestu do mé zahrady. Ať už je to pelyněk, třezalka, pěťour, ptačinec, truskavec, řebříček, kopřivy a další plevele. Přirozeně cítím, že moje zahrada je místem radosti, lásky a oázou pro všechny, kteří ji obývají.

Otevřít se láskyplnosti

Máme po generace naučený zvyk, jak se zahradou a škůdci zacházet. Nikdo nám zatím neukázal, že je můžeme vnímat i jinak. Zatím si myslíme, že víme, co dělat. Jak a čím hubit. Na trhu existují sofistikované přípravky na likvidaci všeho možného,…

Ale nevíme, co nedělat. Nebo dělat jinak, lépe – zkrátka tak, abychom si zahrady užívali a opustili nesmyslný koncept boje ve své mysli.

Také proto jsem se rozhodla sdílet svůj postoj. Třeba v něm pro sebe najdete cestu a inspiraci, jak si zahrady užívat i se všemi, kdo ji obývají. Začtěte se do článku o jiném pohledu na škůdce.

Článek najdete na blogu kliknutím SEM.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady