Inspirace pro očistu těla 1.

Očista těla je mým oblíbeným tématem. Také proto jsem na téma očista těla bylinkami napsala e-book. Vnímám, že na jaře a na podzim je vhodný čas pro očištění těla. Pokud to také tak cítíte, začtěte se dále a vyberte si některou z inspirací, která s vámi bude nejvíce rezonovat. Všechny inspirace jsem postupně uveřejňovala také na FB Provoněný den.

Česneková tinktura na posílení

Česnek očišťuje cévy, posiluje tělo. Dopřejte si z něho tinkturu, budete se pak cítit po celý podzim a zimu odolnější. Do kvalitní pálenky naložte rozkrájené kousky česneku. Na půl litru asi jedna palička česneku. Nechte asi 3 týdny až měsíc vyluhovat a potom přeceďte. Užívá se 10 – 20 kapek 2x denně.

cesnekova-tinktura

Hojivá netřesková mast

Netřesk působí na hojení, zklidňuje, a také kůži očisťuje. Dopřejte své pokožce mast, která krásně voní, zvláčňuje a udělá vaší pokožce radost. Rozpustíte včelí vosk ve vodní lázni (zhruba 3 lžičky), po rozpuštění přidáte olej (asi 4 lžíce), který máte rádi. Může to být třeba měsíčkový, třezalkový, levandulový, který jste si v létě vyrobili. Pak přidáte hrst rozdrceného netřesku. Dobře promícháte a odstavíte z plamene. Je důležité, abyste mast nevařili. Nalijete ideálně do skleněných masťovek a necháte vychladnout.

mast-s-netreskem

Domácí jablečný ocet

Jablečný ocet podporuje naše trávení a tím očišťuje tělo. Udělejte si vlastní jablečný ocet, je to velmi jednoduché a navíc budete vědět, že váš ocet je bez zbytečné chemie.

Jablka nastrouháte celá i s jádřinci. Neloupete je. Pak je naplníte do skleněné nádoby, zalijete vodou až nad jablka. Přiklopíte a necháte je tak asi týden v teplém pokoji. Jednou za čas je promíchejte. Po týdnu je přeneste asi na 3 týdny do temna (do spíže) a nakonec obsah přeceďte a nalijte do lahví.

Jablečný ocet můžete také přidávat do salátů, pomazánek, omáček, polévek, hlavních jídel, použít ho jako oplach na vlasy, pleť.

jablecny-ocet

Fenyklový likér na podporu zažívání

Podzimní období je spojeno s energií orgánů plic a tlustého střeva. Emoce charakterizující podzim je odvaha/smutek. Smutek na nás může doléhat, protože přichází konec roku. Skončilo léto, stromy budou brzy bez listí, přichází chlad. Pokud nás trápí nějaký skrytý smutek, naše trávení se může zpomalit. Nebo nás přepadnou třeba tzv. nemoci z nachlazení. Dopřejme si očistu těla, která se bude projevovat i v naší duši. Budeme se cítit více propojení se svým vnitřním já.

Může nám pomoci představa padajícího listí – také z nás může cosi opadat. Nějaká životní lekce, která nás posunula, a my jdeme posíleni dále. Položme si otázku: co chceme nechat za sebou?

Na zahradě si pěstuji fenykl, který skoro každého mate, protože vypadá jako kopr. A tak mě sousedi často žádají o trochu kopru, když zavařují okurky. Během léta vyroste do obřích rozměrů a právě v této době dozrávají semena, která používám na likér. Hrst semen fenyklu lehce podrtím, přidám zhruba půl litru pálenky a tři až čtyři lžíce medu. Přidat můžete i anýz nebo badyán. Necháte macerovat 14 dní až měsíc a poté přecedíte. Užívá se jedna malá sklenka před spaním. Pár fenyklových semínek si můžete občas rozkousat jen tak, pokud by vám likér nevyhovoval. Nebo ho podrťte a přidejte do sušených krekrů.

fenyklovy-liker

Podzimní inspirace

První dny inspirací očisty těla na podzim jsou za námi. Ukázali jsme si výrobu tinktury z česneku, jablečného octa a fenyklového likéru pro lepší trávení, masti z netřesku pro čistou a krásnou pokožku.

Téma očisty těla vnímám jako klíčové, když pracuji s lidmi, kteří za mnou přicházejí a cítí se v období podzimu a jara unavení nebo bez energie. K tomu se přidávají také různé neduhy… Abychom byli odolnější vůči virům (ve své mysli i na těle), doporučuji očistit si obojí.

Jestli vás téma zajímá, sledujte každé ráno stránku Provoněný den. Pokud se vám inspirace líbí, sdílejte je dále. Čekají nás ještě další týdny, ve kterých bych vám ráda předala to, co sama používám a přináší mi nejen radost z podzimu, ale už po několik let zdravé tělo i mysl. Přeji vám ze srdce totéž.

Na víkend jsem pro vás připravila podzimní rituál. Dopřejte si bosonohou procházku, pokud vás to láká. Myslíte si, že je na ni zima? Také jsem si to kdysi v tomto období myslela, než jsem to vyzkoušela. Výsledek/pocity byly téměř nesdělitelné… Ocitla jsem se uvnitř sebe samé naplněná radostí. Kontakt se zemí nás propojuje s naší podstatou více, než si možná dokážeme představit. Když to zkusíte, budu ráda za sdílení vašich prožitků.

sobotni-inspirace-zaludy

Cibulové víno s medem

Dopřáli jste si o víkendu třeba bosonohou procházku? U nás proběhla včera, když jsme šly s kamarádkou lesem. Nejprve se zdál kontakt s mokrým povrchem příliš studený, ale za chvíli nás hřálo celé tělo, jak se od nohou prokrvilo. Velmi posilující zážitek. Dopřejte si ho také, pokud vás láká. Příjemný je potom i návrat domů do tepla, popíjení voňavého čaje, případně spočinutí na vyhřáté peci, sdílení pocitů,…

I celý tento týden se budeme zabývat očistou těla na podzim. Dnešní inspirací je cibulové víno s medem, které pomáhá při zahlenění, jaterní nedostatečnosti, očišťuje dýchací systém, podporuje vylučování žluči, působí protivirově a pomůže předejít podzimním virózám.

Na jemno nakrájejte cibuli (asi tři až čtyři), zalijte půl litrem bílého vína a přidejte dvě lžíce medu. Můžete přidat i roztlučený hřebíček. Macerujte zhruba dva dny, poté cibuli přeceďte a víno uložte do ledničky. Užívejte jednu malou sklenku před jídlem 2x denně.

cibulove-vino-s-medem

Tymián s medem na podporu dýchacích cest

Tymián je známý tím, že ošetřuje naše dýchací cesty a trávení. Proto je vhodný právě pro období podzimu jako ochrana sliznic. Je to velmi silná bylinka. Éterický olej z tymiánu představuje v aromaterapii princip muže, boha, otce.

Naložte si tymián do medu a jednou za čas si dejte čajovou lžičku. Podpoříte tak svůj imunitní systém. Užívat není potřeba pravidelně, ale jednou za čas. Nasajte přitom vůni tymiánu a jeho síly.

tymian-s-medem

Jablečná šťáva

Už několikrát jsem měla možnost vyzkoušet nejen na sobě, ale i na druhých, jakou má šťáva z jablek skoro až zázračnou moc detoxikovat tělo. Vyhraďte si pro tuto očistu celý týden a odšťavněte asi 3 – 5 jablek každé ráno.

– Šťávu pijte na lačno,

– ideálně pak nic nejezte alespoň hodinu až dvě,

– připravte šťávu pouze z jablek,

– vypijte ji pomalu, v ústech se nachází trávicí enzymy,

– připravujte si ji vždy čerstvou, nejlépe z jablek, která jste si sami nasbírali v přírodě.

Možná budete překvapeni, jak se vaše tělo dostane do kondice, budete se cítit lehčeji, můžete si všimnout, že vaše trávení je lepší, může vymizet i vyrážka, ekzémy, dýchací a jiné potíže.

jablecna-stava

Příroda je mocná, dovolte si přijmout její sílu. Pokud vás článek inspiroval, ráda pro vás připravím další.

Vnímejte své moudré tělo a jeho nastavení. Každý jsme jiný, máme jiné potřeby, metabolismus, proto se i dávkování může u každého z nás lišit. Přeji vám krásný podzimní čas prožitý ve zdraví.

Další pokračování inspirací najdete TADY.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář. Napsala jsem Můj bylinkový diář (2019 až 2022).

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady