Dovolená, bylinky na cestu

Bylinky na cestu

Od jara jsme si v článcích ukázali, co všechno se dá z bylinek vyrobit. Můžeme toho teď využít a vzít si bylinkové výrobky s sebou na cestu.

Heřmánkový olej – můžete si s ním po ránu natírat pleť, hezky ji vyživí. Případně si s ním můžete dopřát voňavou masáž celého těla. O dovolené máme většinou víc času na hýčkání, tak toho využijme. Občas ho používám k čištění zubů, dáte trochu oleje na zubní kartáček a čistíte obvyklým způsobem. Hojí dásně a má skvělou chuť. Jak jsme ho připravili, si připomeňte tady.

IMG_4049

Růžový olej – velmi hojivý a vhodný na cesty. Ošetřit s ním můžeme také spálenou pokožku na slunci, nebo s ním pěstíme svou vysušenou pleť. Při střevních potížích si pomůžeme hladivou masáží v oblasti břicha ve směru hodinových ručiček. Nebo se jím hýčkáme a lehce vmasírujeme do celého těla. Velmi příjemná je také masáž nohou tímto olejem. Požádejte někoho blízkého, aby se o vás postaral a nechte se hýčkat. Budete se pak cítit jako znovuzrození.

IMG_3920

Ocet ze šeříku – zředěným šeříkovým octem s vodou umýváme pleť, pro osvěžení a očištění. Pokud nás rozbolí hlava, uděláme si z něho obklad na čelo nebo za krk. Použijeme ho ředěný s vodou. Na chvilku si odpočineme, přivoníme si levandule a brzy nám bude zase dobře. Ocet také můžeme použít do salátů. Získáte osvěžující chuť.

IMG_3216

Podobně můžeme využít i šalvějový ocet. 

Šalvěj ocet

Heřmánková mast – hezky nám ošetří pokožku na rukou nebo nohou. Návod na výrobu masti najdete v článku.

IMG_4915-001

Levandulová voda – je vhodná pro osvěžení v horkých letních dnech. Použít se dá také jako pleťová voda do rozprašovače na cesty.

IMG_5495

Éterický olej z levandule – ten si bohužel v našich podmínkách nevyrobíme, ale na cesty je skoro nezbytný. Je hojivý, přináší zklidnění naší duše i kůže. Když se spálíme na slunci, tak ho můžeme zředit rostlinným olejem a natřít postižená místa. Neředěný ho můžeme použít přímo na místa po kousnutí hmyzem. Když nás na cestách překvapí rýma, kašel nebo viróza, rozředíme olej s teplou vodou a uděláme si obklad na čelo nebo na krk. Případně ho můžeme inhalovat.

IMG_4916

Bylinky jako součást dne

Bylinky jsou často součástí mého každodenního života. Když si ráno natřu obličej heřmánkovým olejem, vyčistím si s ním zuby a udělám si masáž růžovým olejem, dopřeji si příjemný hýčkací rituál. Dám pozornost sama sobě a svému tělu.

Možná máte pocit, že na to nemáte čas…? Čas pro sebe je důležitým faktorem v našem životě. Někdy mám taky samozřejmě pocit, že nic nestíhám tak, jak bych si přála a všechno už mělo být hotové nejlépe včera…

Ale pak se zastavím a zjistím, že právě tenhle přístup v mé hlavě vytváří zbytečný tlak. Ve skutečnosti to tak není. Když uvolníme své napětí a myšlenky, které nás brzdí nebo vytvářejí nepohodu, uvidíme, že se naše realita promění a můžeme se cítit zase spokojení, naladění na sebe a být ve svém středu.

Když tohle dokážeme pro sebe udělat, nejlépe dýcháním, procházkou venku, nebo sběrem bylinek s myšlenkou na to, jak nám a našim blízkým budou prospívat, můžeme si zase všímat maličkostí a radostí každého dne. Záleží i na malých drobných radostech, které si pro sebe za den dopřejeme.

Zkuste to taky a možná zjistíte, že pak bylinky nemusíte využívat jen na neduhy, ale že vám touto cestou pomáhají stále a vy se začnete cítit skvěle každý den.

Čas dovolené je příjemným prostorem pro zastavení se a tak můžete tyto opečovávací rituály zkusit a uvidíte, jak Vás příjemně naladí na sebe samé.

Přijměte bylinky do svého života a užijte si krásnou dovolenou a voňavé letní dny.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře