Udělejte si smrkové špičky s medem

Smrkové špičky s medem 1

Včera jsem viděla, že už na mnoha místech v lese ukázal smrk své špičky. Sbírám je ideálně na více stromech, abych u jediného nesklízela všechny. Také se stromu nejprve zeptám, jestli si můžu vzít. Vlastně cokoliv si beru z přírody, ptám se, jestli můžu.

Možná to zní divně, ptát se stromů a bylin, jestli je mohu utrhnout.. Mně by zase připadalo divné se nezeptat. Venku se naladím na to, co je kolem, na sebe a zklidním se. Zeptám se a přijde odpověď. Uvnitř sebe jí „uslyšíte“ a s respektem k sobě i okolí pak konáte.

Čerstvé výhony smrku se mohou použít také do jídel. Můžete jimi třeba lehce posypat zeleninový salát. Když je rozžvýkám, připomínají mi chuť citronu.

Silice, kterou obsahují, dobře působí na rozpouštění hlenu, mohou se použít na virózy, kašel, únavu, očistu těla, ale také do mastí na prokrvení svalů, lepšímu odvodu toxinů a podporu toku lymfy.

Smrkové špičky s medem – sirup:

Pokud si chcete vyrobit dobrý sirup, prokládejte vždy vrstvu špiček medem. Můžete přidat třeba i jitrocel nebo udělat jen sirup ze špiček. Potom postavte nádobu za okno a nechte asi 14 dní působit slunce a světlo. Pak přecedíte, vymačkáte a sirup je hotový.

Tenhle sirup je v zimě příjemným nápojem, když ho zalijete trochou teplé vody. Jeho vůně vám bude připomínat jaro.

Přeji vám krásný Provoněný den.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře