Právě kvete podběl lékařský

 IMG_1844-001IMG_1833-001

Právě teď kvete. Kde ho najít a co s ním?

Můžete ho najít na kamenité půdě a podél cest. Možná se mi to jen zdá, ale myslím, že podbělu v přírodě ubývá. Měla jsem totiž docela problém, najít ho mimo cesty u silnice. A místa, kde dříve rostl, tam se letos neukázal.. Uvidíme příští rok. Třeba je to jen reakce přírody na potřebu rovnováhy.

Jak ho můžeme použít?

Má vynikající účinky při nachlazení a kašli. Spaříme lžičku květů, vyluhujeme 10 min. a přecedíme. Nálev můžeme užívat, když se potřebujeme vypotit nebo máme kašel a jsme zahlenění.

Listy pomáhají zmírnit otoky a také působí hojivě na kůži. Rozmělníme je na kaši a přiložíme na místo, kde chceme podpořit hojení. Stonky a listy se mohou použít do salátů. Listy, které se objeví až později když rostlina odkvete, je také možné použít při přípravě špenátu nebo do polévek.

A květy přidávám na ozdobu salátů, vypadá to opravdu krásně. Každému, komu ho nabídnete, určitě naladíte jeho den.

IMG_1828

Opatrně s podbělem, buďte pozorní i k sobě…

Ještě je dobré dodat, že podběl je velmi silně působící bylinka a pokud se rozhodnete pro vnitřní užívání, hlídejte si dávkování. Obsahuje látky (alkaloidy), které by při dlouhodobém užívání mohly vyvolat potíže jater. Dávkování? V tomto případě bude důležité, když se vyležíte, užijete jednou za den výše popsaný nápoj, vypotíte se a bude vám za pár dní fajn.

To může trvat třeba tři dny, týden. Mezitím naberete sílu a máte čas i popřemýšlet, co vás v životě může omezovat, jaké vaše myšlení může způsobit, že „na to kašlete“ a kde potřebujete trochu jiný úhel pohledu a situaci, která vás trápí. Přitom si definujte, na co váš vnitřní systém touží kašlat.

Ptejte se sami sebe

Uvnitř sebe naleznete (mnohdy až v klidu) svého moudrého rádce, který ví a přesně vám může otázku zodpovědět. Naslouchejte mu, ptejte se ho. Jestli se do toho chcete opravdu pustit, doporučuji vzít si papír a tužku a začít psát.

Když ležíte v posteli, bude dobré si papír podložit nějakou podložkou, pro tyto účely nejraději používám knihu z dětství  „Cour a Courek“, s krásnými ilustracemi Adolfa Borna. Vyhovuje mi, protože je dostatečně velká… Je z roku 1983 a pořád hezky slouží… :-) a navíc se po vypsání ze svých bolestí potřebuji potěšit něčím, co mi udělá radost! Začnu listovat stránkami a je mi dobře. Na papíře mám napsáno, co mě tíží a to často také odlehčí. Navíc s tím pak můžeme dál pracovat…

Pár dní v klidu a času na sebe dělá zázraky. Dovolíte sobě i své mysli a tělu odpočinout si a nabrat sílu. Může se stát, že právě na jaře trpíme různými virózami. (Ale o tom bude další článek, který bude pokračováním předchozího Probuďte se do jara.) Odpočiňte si, dopřejte si čas.

Bylinné lektvary s květem podbělu

Občas vyrábím pro své blízké různé bylinné „lektvary“,  jak tomu říkám, a květy podbělu právě těmto výrobkům dodávají aroma i barvu. Mohou se použít i sušené. Ale o lektvarech někdy později, když budete chtít, až nám něco během roku vyroste.

Užijte si krásný Provoněný den!

Podběl lékařký

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře