Ocet s česnáčkem lékařským

Česnáčeklékařský (1)

Podél lesů, u zahrádek, a na okraji luk už teď můžeme najít krásnou bylinku na posílení s příjemným česnekovým aroma. Je to česnáček lékařský. Tahle bylinka má listy trochu podobné kopřivě, ale její listy nepálí. Po rozemnutí ucítíte vůni po česneku, odtud pochází zřejmě i její název. Většinou ji uvidíte růst ve velkých trsech. Když začne kvést, je nápadná větším vzrůstem a bílými kvítky, které ji krásně zdobí.

Česnáčeklékařský

Nahoře na obrázku vidíte mladou rostlinu, kterou můžete přidávat do salátů a také si z ní můžete vyrobit ocet. Česnáček je na jaře vynikajícím životabudičem. Zásobuje nás vit. C, podporuje hojení v oblasti dýchacích cest a močového systému. Mírní v těle záněty, zlepšuje činnost cév, slinivky, hojí nepříjemné kožní projevy. Salát z česnáčku nás bude hojit a podporovat naše tělo v jeho správné funkci.

Česnáčeklékařský (2)

Do octa k česnáčku přidávám někdy i pažitku ze zahrádky. Vůně a chuť se tak zintenzivní. Do octa můžete přidat i pár stroužků česneku, jestli máte rádi opravdu silnou česnekovou příchuť.

Česnáčeklékařský (3)

Ocet necháte za oknem na slunci ve skleněné nádobě (zavařovačce) asi týden. Už po týdnu ucítíte příjemnou intenzivní vůni. Bylinky necháte v octu dále a používáte do salátů, pomazánek a polévek.

Příroda nám teď na jaře nabízí mnoho svých darů k užívání. Po zimním období, kdy jíme většinou jen vařenou upravovanou stravu, a chybí nám přísun živé stravy, je vhodné právě rostoucí bylinky ve formě salátů do stravy zařadit. Posílíme nejen své tělo, ale i duši.

Česnáčeklékařský 4

Připravila jsem pro vás také video, kde uvidíte, jak se ocet s česnáčkem a pažitkou vyrábí. Můžete se podívat zde:

https://www.youtube.com/watch?v=UDZNOn8B7_o

 

Linda Mahelová

Jsem bylinářka, aromaterapeutka, milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti.

Autorka programů Zahrada mysli, Očista těla kořeny, e-booku 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře.

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Více o mně najdete tady>>

Celoroční program o bylinkách naleznete zde >>


Vytvořila jsem program pro zdravou ženu >>


Očistěte své tělo pomocí kořenů rostlin >>

Komentáře