Můj příběh

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě. 

Děkuji svým předkům

Od dětství mě obklopovali blízcí, kteří se zabývali zahradami a rostlinami.

Děda byl zahradník, babička měla velkou čarokrásnou zahradu s nádherným zákoutím, kam jsem se chodila schovávat, snít si... Mamka pro mě byla vždy inspirací, jak vytvořit příjemný domov se spoustou květin ve váze, krásných květinových dekorací, uměním používat zeleninu a rostliny jako jídlo. A táta mi ukazoval bylinky. Vzpomínám si na naše společné procházky v přírodě, když mě bylinky učil znát.

Byl to můj začátek cesty k umění milovat všechno přirozené, krásné, kvetoucí, jedlé, barevné, vonící trávou a zemí... Moc ráda na radostné dny dětství obklopena bylinami a báječnými lidmi vzpomínám. 

Dnes vnímám každé roční období jako dar.

Stále se učím, příroda je mou studnicí inspirace. Pochopení zákonitostí přírody se pro mě stalo cestou ke spokojenému životu.

Ne vždy, jsem se cítila propojena se svým životem tak naplno, abych se z něj mohla radovat. Nerozuměla jsem tomu, proč je valnou částí společnosti vnímáno udržování záhonků v bezplevelném stavu jako to pravé ořechové. Sama jsem se vnitřně sebe ptala, proč je to venku kolem v přírodě tak krásné a pestré, divoké, a přece všechno roste a vydává plody.  Proč je to na zahradě jinak? A má to nějaká pro mě prapodivná pravidla...

Aromaterapie, bylinkářstí  a permakultura.

Našly si mě dva obory. Permakultura je systém, který pomáhá trvalé udržitelnosti. Abych měla pro permakulturu mysl otevřenou, prošla jsem řadou vzdělávacích kurzů a seminářů, kde jsem našla své AHA momenty. Jsem za to vděčná, protože jsem také objevila, že mě vzdělávání přirozeně baví, ale státní systém ve mě tento přirozený pud zničil. Trvalo mi dlouho, než jsem ho v sobě opět pocítila a mohla se z něj radovat.

Vím, že klíčem k tomu, abychom si užívali života, je zažehnout v sobě znovu jiskru dítěte, které objevuje svět otevřenýma očima a srdcem.

Vím, že klíčem k tomu, abychom si užívali života, je zažehnout v sobě znovu jiskru dítěte, které objevuje svět s otevřenýma očima a srdcem. Nesmyslně netrvat a nelpět na striktních dogmatických domněnkách, že zahrada musí mít záhonky podle pravítka, dokonalý anglický trávník dle požadavků našich sousedů a případných plevelů se samozřejmě zbavíme chemickými zbraněmi.

Tím se zbavujeme také své moci nad sebou. Odevzdáváme se automaticky principu, kterému jsme podlehli jaksi ze zvyku. Takřka nepozorovaně nás ovládá, aniž bychom si toho byli vědomi a skutečné řešení nám chybí. Když se oprostíme od těchto nánosů, můžeme v sobě pocítit zázrak jedinečnosti jako lidské bytosti, která je svobodná, moudrá a láskyplná. 

Dalším milníkem na mé cestě byla Aromaterapie. Obor, který si mě nesmírně získal. Propojil pro mě pochopitelnou část vůní a emocí, jako systému, který funguje v lidském mozku a objasňuje skryté záhady. Na Institut aromaterapie mě zřejmě dovedla intuice. Když mi táta odešel, tak jsem se nějak probudila zpět, jakoby mi "shora" poslal do hlavy to, co mám přinášet lidem. Znovuzrodila jsem se zpět do"svých" bylin a vůní. "Tati, děkuju ti."

Devatenáct let jsem pracovala jako manažerka kytarového virtuosa Štěpána Raka, kterého jsem inspirovala k napsání cyklu skladeb pro čaje a vůně. Je mou velkou radostí, že téma čaje je zhudebněno a vydáno na krásném CD Chvála čaje. Na CD Svět vůní se teprve čeká, všechno má svůj čas. 

Když jsem viděla, jak mně pomáhá zbavit se zátěží, kterou nám automaticky nastavila společnost, toužila jsem, aby se i další podobně naladění lidé dozvěděli o souvislosti svého vztahu k sobě a vztahu s přírodou. Začali tuto schopnost rozvíjet, kultivovat a dělat tak svět okolo sebe i pro sebe lepším místem.

Pokud s vámi tato myšlenka rezonuje, budu ráda vaší průvodkyní.

Vím, že klíčem k tomu, abychom si užívali života, je zažehnout v sobě znovu jiskru dítěte, které objevuje svět otevřenýma očima a srdcem.

Na Pinterestu jsem pro vás vytvořila nástěnku Herbář. 

Zajímají vás bylinky a chcete dostávat nové články e-mailem?

Přijďte se podívat do Provoněného dne