Inspirace pro očistu těla 2.

Poslední týdny jsem pro vás sepisovala další inspirace pro očistu těla na podzim. Bylinkové tvoření je pro mě velkou vášní a vím, že pro mnohé z vás taky. Přeji si, aby vám inspirace přinesly nový impuls. Ať vás po celý podzimní čas provází radost a zdraví!

Očista těla na podzim 9.

Jírovec – kaštan. Nádherný temně hnědý kaštan asi všichni na podzim rádi sbíráme. Často si je schováváme do kapes pro posílení své vitality, znáte to taky? :-)

Kaštan pomáhá svým očistným účinkem na lymfatický systém, posiluje pružnost cév. Až si půjdete nasbírat kaštany, vezměte si také na výrobu tinktury nebo hojivé masti. Poděkujte za ně a vědomě se v přítomnosti tohoto krásného stromu prodýchejte. Nechte na sebe působit jeho poselství.

Na tinkturu jich budete potřebovat asi pět. Nastrouháte je nebo rozemelete na mlýnku a zalijete kvalitní pálenkou (půl litru). Necháte macerovat 2 – 3 měsíce a pak přecedíte. Užívat můžete vnitřně – 2-3x denně 10 kapek po dobu dvou až třech týdnů. Tinkturu je lepší užívat před jídlem.

Z tinktury si můžete vyrobit také mast. Ve vodní lázni rozpustíte bambucké máslo (100 ml). Přidáte zhruba dvě polévkové lžíce tinktury. Mast mícháte na mírném plameni a necháte zahřívat ještě hodinu. Přelijete nejlépe do skleněných masťovek a můžete užívat.

Druhou možností je nastrouhat kaštan (také tři až pět ks) rovnou do bambuckého másla (200 ml). Mírně zahřívejte asi hodinu. Pak přelijte do masťovek a nechte vychladnout. Mast dobře ulevuje při pocitu těžkých nohou, při křečových žilách, nedostatečném prokrvení končetin.

kastan

Očista těla na podzim 10.

Hloh je velmi mocná rostlina, kterou používáme na potíže v oblasti srdce, cév a tím také vysokého krevního tlaku. Samozřejmě s ním zacházíme opatrně a užíváme v souladu se sebou samými.
Doporučuji ho užívat buď sušený –  stačí velmi malá hrst denně po dobu asi jednoho týdne, potom udělejte týden přestávku a pokračujte zase jeden týden v užívání. Nebo si z něj můžete vyrobit likér. Už jen výroba likéru hojí naši duši, co myslíte? U mě to tedy funguje, protože hloh miluji.

Naložte si dvě mírně rozdrcené hrsti hložinek do kvalitní pálenky (půl litru) a nechte macerovat se lžící medu na světlém místě zhruba jeden měsíc. Poté přeceďte a užívejte malou šťopičku večer po jídle.

Působení hlohu na srdce můžeme v laskavosti podpořit otázkou: Co pro sebe mohu udělat milého?

hlohovy-liker

Očista těla na podzim 11.

Očistěte svou duši. Skrze vůně, pryskyřice, bylinky, svůj vědomý dech, když jdete přírodou. Zaposlouchejte se do svého nitra. Vaše duše vám odpoví, co potřebuje.

sobotni-inspirace

Očista těla na podzim 12.

Mám pocit, že o křenu ani nemusím příliš mnoho psát. Všichni ho známe, používáme a máme nějaké své osvědčené místo, kde ho najdeme.

Ráda připravuji křen v octu, křen s medem, křenové víno, ale také třeba křen s mrkví nebo křenovou pomazánku.

Křenové víno – nastrouhejte půlku kořene do 3/4 litru bílého vína a nechte macerovat deset až čtrnáct dní. Pak přeceďte a užívejte jednu lžíci po jídle.

Zevně se křen doporučuje na špatně hojící se rány, formou placek při zahlenění, vnitřně očišťuje ledviny, močový systém, játra, žlučník, dýchací ústrojí. Protože může dráždit žaludeční sliznici, měli bychom vědět, zda je pro nás křen vhodný.

Až venku v přírodě uvidíte křen, nasbírejte si jeho kořen. Na podzim a v zimě vás prokrví, omladí vaše tělo a budete se po celé chladné období cítit dobře. Moc vám to přeji.

kren-vino

Očista těla na podzim 13.

Přeji vám hezké dopoledne. Jestli jste si nasbírali šípky, můžete z nich uvařit odvar nebo vyrobit likér s medem. Hrst šípků zalijete kvalitní pálenkou a přidáte lžíci medu. Necháte macerovat 14 dní a poté přecedíte. Užívá se malá šťopička před spaním. Budete posíleni po celý podzim a zimu.

sipkovy-liker1

Očista těla na podzim 14.

Dnes vám přináším inspiraci na podporu očištění dýchacího systému při zahlenění, pro zlepšení činnosti jater a obranyschopnosti těla. Šťávu z cibule většinou užíváme, když máme virózu, kašel a další neduhy, ale lze jí použít také do salátů a tím si podpořit imunitu a očistu těla. Na podzim si ráda tuto šťávu občas udělám a přidám na salát třeba z brokolice, na strouhanou mrkev, salát z čekankového puku nebo k pohance.

Nakrájíte jednu celou cibuli a přidáte jednu až dvě lžíce medu. Necháte odstát a za chvíli cibule začne pouštět šťávu. Pak šťávu přidejte na svou oblíbenou zeleninu a dopřejte si posílení těla. Žádný vir vás neskolí :-)

cibule-s-medem

Očista těla na podzim 15.

V létě jsme si představili krásnou rostlinu, která pečuje o dýchací cesty, podporuje činnost žlučníku, jater, slinivky. Také se používá při léčbě cukrovky. Nyní je čas sbírat její kořen. Kořen omanu usušíme a užíváme formou nálevu. Čajovou lžičku přelijeme 1/4 litrem vody a necháme deset minut vyluhovat. Popíjíme dva až tři šálky denně.

koren-omanu-fp

Očista těla na podzim 16.

Kozlík lékařský – také si ho pěstujete na zahrádce? Ještě ne? Sežeňte si sazenici. Během léta přiláká na intenzivně voňavá květenství užitečné včely, u plotu poskytne příjemné zastínění a vy budete mít prostor pro meditaci v jeho stínu za horkých letních večerů. Na podzim si vykopnete kořen, který vám pomůže zklidnit rozbouřenou řeku vaší mysli. Dostane se vám hojivého účinku, který posílí vaši harmonii a prohloubí váš spánek. Nasbírejte si kořen kozlíku, vyrobte z něho tinkturu a užívejte 20 – 30 kapek denně. Hrst kořenů nakrájejte a zalijte pálenkou, nechte macerovat 2 – 3 měsíce a poté přeceďte.

koren-kozliku-fp

Očista těla na podzim 17.

Topinambury jsou krásné, hojně rozšířené, chutné a ještě zdravé.
Hlízy je možné vykopávat i přes zimu, pokud zem není příliš zmrzlá. Je vynikající pro očistu ledvin, jater, prospívá také astmatikům a je vynikající potravou, když potřebujeme odlehčení ve stravě. Přidejte si ji do salátu, udělejte z ní šťávu, očistí vám také pleť.

topinambury

Očista těla na podzim 18.

Na dnešek jsem pro vás připravila návod, jak si očistit tělo pomocí kořenů rostlin. Některé kořeny mají totiž větší sílu, než jejich nadzemní části. Je to třeba známá a tolik užívaná kopřiva.
Pojďte se s návodem seznámit a očistěte své tělo.

Očista kořeny

Očista těla na podzim 19.

Pampeliška je jedna z nejoblíbenějších bylinek pro očistu těla. Napomáhá zlepšení metabolismu, podporuje vylučování žluči, zlepšuje trávení, očišťuje ledviny a vylučuje toxiny z těla. Připravte si odvar z kořenů, které je právě teď vhodné sbírat: Dvě lžičky kořene zalijeme 1/4 litrem studené vody a přivedeme k varu. Necháme ještě čtvrt hodiny vyluhovat a přecedíme. Odvar popíjíme jeden až dva šálky denně po dobu 14 dní. Také si s ním můžeme omývat pleť. Podpořte očistu svého těla silou kořenů.

 

pampeliskovy-odvar

Očista těla na podzim 20.

Echinacea působí silně protivirově, užívá se jako prevence v chřipkových obdobích, při virózách, dýchacích potížích, bolestech v krku a dalších. Teď je čas na sběr kořenů. Vyrobíme tinkturu, kterou je dobré použít třeba jako kloktadlo – jednu čajovou lžičku smícháme s jednou lžičkou vody a kloktáme několik minut.
koren-echinacei

Očista těla na podzim 21.

Čekanková tinktura se užívá, pokud potřebujeme podpořit činnost jater, slinivky a celkově očistit organismus.
Hrst kořenů naložíme do půl litru pálenky a necháme macerovat asi jeden až dva měsíce. Poté přecedíme a užíváme v dávce 20 – 30 kapek 2 – 3x denně po dobu dvou týdnů. Kořeny můžeme také jíst syrové a přidávat do salátu.
Užijte si krásný sváteční den, a pokud vyrazíte na kořeny, požádejte je o hojivou sílu, kterou vám mohou předat.

koren-cekanky

Harmonii, kterou máme uvnitř sebe, se projevuje i navenek. Přeji vám překrásný podzimní čas.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti. Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booků 10 bylin k očistě vašeho těla a Bylinkového kalendáře. Více o mně najdete tady>>

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online programech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že programy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Učím vás vyrábět své bylinkové poklady - masti, tinktury, likéry, sirupy, octy, bylinné směsi a mnoho dalšího v online programu Vůně bylin. Inspirace, rituály, meditace a návody na výrobu bylinkových dobrot najdete v celoročním online kurzu Zahrada mysli. Hojivou sílu bylin a meditací poznáte v programu Zdravá žena, kterým vás budu krok za krokem provázet. Jak mít krásnou pleť, zdravé vlasy, žít bez vleklé únavy se naučíte v programu Očista těla kořeny.>>

Inspiruji druhé, aby skrze vztah k přírodě objevili vztah k sobě.

Komentáře