Co vám neslouží, odevzdejte zimě včas

Poslední dobou mi stále častěji přicházejí dotazy, jak si poradit se záněty močových cest a podobnými zimními neduhy.

Zima je období, kdy se v přírodě zrovna nic moc neděje. Tedy alespoň ne očividně. V půdě pod zemí se stále něco děje a půdní procesy pracují . Nad zemí však není vidět téměř žádná aktivita. Rostliny a stromy odpočívají. Velká inspirace pro nás ostatní.

My lidé máme občas pocit, že musíme pracovat stále ve stejném tempu. Tento náš životní postoj nám pak často nedovolí udělat to, co dělá příroda. Připravit se na další rok. Táhneme za sebou to staré harampádí, jsme obtěžkaní vším, co si sami na sebe nakládáme, co už nám neslouží, ale jaksi jsme si nestačili ničeho všimnout. Snad jen toho, že jsme unavení, bez energie, bez radosti v životě a čekáme na jaro s nadějí, že se to zlepší…

Na jaře se obvykle přidá ještě jarní únava. Ocitáme se v začarovaném kruhu a my pak máme pocit, že z něho nelze vystoupit.

Kdysi jsem se cítila stejně. Neviděla jsem možnost, jak se ze začarovaného kruhu dostat ven. Pak se přidaly ještě zimní potíže v podobě zánětu močových cest a má beznaděj se upevnila ještě více. Hledala jsem cesty, abych mohla ten nekonečný kruh přetnout.

Všimla jsem si, že mě moje tělo zastavuje, ale jak vystoupit z jedoucího rychlíku? To jsou samé důvody proč to nejde. Moje „ne“, se samozřejmě odrazilo i v mé realitě. Nešlo to.

Jenomže nad námi bdí nekonečně moudrý vesmír. Jeho „NE“ bylo silnější než to moje. Dnes jsem za to všechno vděčná.

Jak jsem to udělala, abych měla energii a můj život se proměnil tak, abych byla šťastná?

Zastavila jsem se

Ono to ani se zánětem močových cest jinak nejde. Kdo prožil, ví o čem je řeč. Měla jsem čas přemýšlet a taky vidět, že to beze mě jede dál. Uvědomila jsem si, že nemusím dělat všechno sama.

Do svého života jsem konečně pozvala odpočinek. Chodila jsem na procházky do lesa, věnovala jsem se vědomému dechu, relaxovala a pečovala jsem o sebe. Bylo mi najednou tak krásně! Zpětně vidím, že to byl proces. Nešlo to hned tak hladce. Jestli jste na tom nějak podobně, položte si otázku, jestli dostatečně vědomě relaxujete. Ze začátku mi stačilo pár minut relaxace denně, půl hodinky se projít. To je čas, který si pro sebe můžeme udělat všichni a nemusíme čekat na zastavení těla nemocí.

Poděkovala jsem za laskavou lekci

Ležení v posteli mi poskytlo čas k zamyšlení nad tím, co je pro mě důležité. Napsala jsem si deset věcí, které mi už neslouží.

 Například:

 •  ve skříni je hromada oblečení, které nenosím,
 •  mám tu spoustu sušených květinových dekorací, některé jsou dva i více let staré,
 •  jsem zavalená knihami, které už chci poslat dál,
 •  a pak to nejtěžší: můj partnerský vztah nefunguje jak bych si přála…

Už tohle uvědomění mi začalo dávat sílu. Postavit se do té síly. Najít svou ztracenou energii. Zjistila jsem, jak je pro mě sepsání si seznamu skoro až zázračné. Zkusili jste to někdy?

Samozřejmě nestačí jen to napsat :-)  To bych pravděpodobně doteď byla zavalená oblečením, zaprášenými sušenými květinami, knihami, které už nechci číst a měla dál nefunkční vztah.

Dopřála jsem si potřebný odpočinek a pak jsem mohla začít konat. Knihy jsem rozdala. Oblečení také, a vztah jsem začala řešit. Otevřela jsem se svým pocitům a komunikovala jsem s partnerem, co potřebuji jinak. Otevřela jsem se také jeho pocitům a potřebám.

Za nějaký čas jsme oba vnímali, že nepříjemné napětí mezi námi zmizelo a můžeme jít každý svou cestou. Dovolili jsme si prožít rituál rozchodu, který pomohl zahojit naše bolavé rány z minulosti. Dali jsme si dar dívat se na sebe jako na partnery, kteří si předali to nejlepší.

Asi ne nadarmo se zima pojí s energií ledvin, které souvisí se vztahy… Když na to vzpomínám, cítím, že jsem potřebovala dostatek odvahy, abych si mohla vůbec připustit, že v mém životě něco nefunguje.

Táhla jsem si za sebou těžký batoh, který už jsem dál nemohla ani nechtěla nést. S úlevou jsem zjistila, že ani není naším úkolem takové batohy za sebou vláčet. To neznamená, že všechny vztahy mají končit rozchodem, byť vlastně hezkým.

Jako důležité vnímám schopnost podívat se, co se vlastně děje. Právě v období klidu zimy, kdy můžeme odpočívat a lépe vnímat, co nám neslouží. Když tomu přidáme ještě tu odvahu, tak si nejen uklidíme v prostoru, ve kterém žijeme a bude se nám dýchat o poznání lépe, ale taky si pročistíme to cosi, co nás ve vztahu může štvát a brzdit.

Užívala jsem bylinky

Další krok bylo užívání bylinek. Příroda nám nabízí mnoho darů, které můžeme použít. Na obtíže močového systému a ledvin je vynikající čaj z tužebníku jilmového, celíku zlatobýlu, přesličky rolní, břízy bělokoré, řebříčku obecného a dalších. Vyberte si třeba následující směs:

 •  Celík zlatobýl – nať,
 •  bříza bělokorá – list,
 •  přeslička rolní – nať.

Užívejte půl litru denně při akutních potížích po dobu deseti dní. Potom si udělejte přestávku a můžete ještě pít čaj z kopřivy nebo tužebníku – týden.

Dalším receptem na obtíže s ledvinami a moč. měchýřem je odvar s vínem a borůvkami – plody (mohou být sušené nebo mražené). Povařte je pár minut ve víně a pak užívejte max. dvě deci za den.

Účinná je také tinktura z tužebníku jilmového, lichořeřišnice větší,  nebo pupenů břízy bělokoré. Ta se užívá 3 -5x denně 30 kapek.

Úlevu přináší i sedací koupel z natě přesličky, dubové kůry a natě řebříčku. Bylinky společně povaříme asi čtvrt hodiny pod pokličkou a odvar přecedíme do koupele. Potom necháme působit asi také čtvrt hodiny, max. dvacet minut.

Pojďme si to shrnout:
 1. Zastavte se. Popřemýšlejte, co můžete delegovat na někoho jiného.
 2. Podívejte se na to, co už vám neslouží a napište si seznam věcí, které chcete mít jinak.
 3. Odpočiňte si a provoňte si den bylinkami.
 4. Poděkujte, že jste měli možnost to uvidět, prožít a jít dál tak, aby se vám dařilo.
 5. Můžete se zapojit do programu Zahrada myslikterý vám může pomoci přijmout nejen zimní období.
Přeji vám, abyste zimu prožívali v příjemné pohodě a byli fit na těle i duši.

A protože se blíží jaro, připravte se na sběr bylinek a jarní OČISTU.

Linda Mahelová

Milovnice vůní, bylin a zázraků každodennosti

Jsem nadšená bylinářka, aromaterapeutka, autorka e-booku Bylinkový kalendář.

Ráda s vámi sdílím bylinkové recepty v článcích na blogu a online kurzech, které jsem pro vás vytvořila. Těší mě, že kurzy pomohly už stovkám nadšených bylinkářů, kteří jimi v posledních letech prošli.

Přehled všech bylinkových kurzů najdete tady.

Více o mně najdete tady