Čtvrtá adventní neděle

obdarování

Poslední adventní inspirace.

Dnes jsme na konci čtyř adventních inspirací, čtyř energií. Připomeňte si, co jste mohli objevit:

 • Zastavení - když se někdy budete cítit přehlcení, zastavte se. První část si připomeňte tady.
 • Odevzdání - aby k vám mohla proudit čistá energie. Druhé téma najdete tady.  
 • Odpuštění - žijeme ve společenství. K souladu nám pomůže odpuštění. Až budete potřebovat, podívejte se sem

Během tří týdnů jste se měli možnost seznámit se třemi energiemi, abyste se u svátečního stolu mohli s blízkými setkat v příjemné náladě. Pojďte se podívat na dnešní poslední část.

Dnes je čas obdarování.

Přeji vám, ať si dnešní den prožijete radostně.

Obdarování

Obdarování a přijímání by mělo být v rovnováze. Pokud není, můžeme cítit, že nám něco chybí. V přírodě vidíme čas růstu, dozrávání, dávání, odevzdání, odpočinku. Příroda vydává své plody z potřeby, aby mohla žít.

Obdarováni se cítíme, když nás druzí podpoří, dají nám svou pozornost, projeví velkorysost a láskyplnost. To, co vás činí šťastnými, když dostáváte od jiných, můžete sami dát. Sami sobě, i těm ostatním. Jak obdarujete sami sebe?
 
Dnes obdarujte sebe i své nejbližší. Svou přítomností a laskavostí.

I když je vánoční čas někdy hektický, a chceme, aby vše, co považujeme za důležité dobře klaplo, uvědomte si, že to všechno děláte proto, abyste se jako rodina cítili dobře a měli jste krásnou sváteční atmosféru. Buďte laskaví a prožívejte přítomný čas vědomě. Tak z něj uděláte kouzelný okamžik, který si budete rádi pamatovat. 

Před lety jsem se setkala s textem Chalíla Džibrána a dnes je vhodná chvíle, abychom si tento text připomněli: 
 
O dávání (úryvek z knihy Prorok)
 
,,Jsou takoví, kteří dávají málo z toho mnoha, co mají, a dávají to z touhy po uznání; a toto jejich skryté přání činí jejich dary nedobrými. A jsou takoví, kteří mají málo a dávají všechno. Jsou to ti, kteří věří v život a jeho štědrost, a jejich pokladnice není nikdy prázdná.
 
Jsou takoví, kteří dávají s radostí a tato radost je jejich odměnou. Jsou takoví, kteří dávají s bolestí a tato bolest je jejich křtem. A jsou takoví, kteří dávají a nepoznávají v dávání bolest, ani v něm nehledají radost, ani nedávají z ohledu na ctnost.
Ti dávají tak, jak myrta v údolí vydechuje do prostoru svou vůni. Jejich rukama promlouvá Bůh a jejich očima se usmívá na zem."

Inspirace

Zimní balzám na rty
 
je vyrobený z kvalitních tuků a hezky chrání v mrazivém počasí. Každý rok si nějaký balzám na začátku zimy vyrobím a napadlo mě, že vás tento recept taky potěší. 
 
Jak vyrobíte balzám na rty:
 • ve vodní lázni rozpusťte včelí vosk, kakaové máslo a bambucké máslo (všechny tuky ve stejném poměru - zhruba vrchovatá polévková lžíce),
 • po rozpuštění přidáte rostlinný olej nebo bylinný macerát - levandulový, šalvějový nebo růžový (jedna polévková lžíce),
 • potom přidáte pár kapek éterického oleje z levandule, kajeputu nebo tea tree (2-3 kapky vybraného éterického oleje) a nalijete do skleněné masťovky.

Až se půjdete projít za mrazivého počasí, vaše rty budou příjemně ochráněny a ještě budou hezky vonět včelím voskem a vonným éterickým olejem. 

Udělejte pro sebe:

Obdarujte sami sebe.

Rozhodněte se pro radost.

 • Každý den můžete obdarovat sebe i druhé.
  Rozjasněte ve své mysli každý den. Věnujte sami sobě dar - laskavost a přítomné prožívání života.
 • Sílu rozhodnutí máte uvnitř sebe.
  Je na vás, jestli podlehnete špatné náladě... Nebo si dopřejete trochu odpočinku, naberete sílu a zase vykročíte s radostí dál.
 • Vyrobte si balzám na rty.
  Skrze tvůrčí energii se dostáváte do plynutí, příjemného stavu. Zažívat stav plynutí znamená cítit se šťastně.
 • Užívejte si chvíle s nejbližšími.
  Otevřete se láskyplnosti, porozumění a toleranci. Buďte těmi, kteří ukazují, jak krásné je prožívat naplněné a radostné vztahy.

Dary přijímáme a dáváme.

Darem může být úsměv každé ráno, když se probudíte. Darujte ho sobě i svým blízkým. Náš čas tady na zemi je vyměřený a je krásné ty vzácné chvíle prožívat naplno

Napište mi, co jste objevili.

 Jak pro vás bylo důležité uvědomit si, že můžete sami sebe obdarovat?
Psát můžete na můj e-mail: linda@lindamahelova.cz
Nebo dolů do komentářů.
Děkuji, těším se na vaše zprávy. 

Linda

 1. Ivana napsal:

  Paní Lindo chci vám moc poděkovat. Jsem díky vám opravdu poskočila o kus dopředu. Chci tím říci, že se mě mnohé osvětlilo a jsem daleko klidnější. Zkusim si vyrobit i balzím na rty. Budu z vašeho povídání jak já říkám čerpat celý rok. Je to pro mne moc důležité. Štastný Nový rok a plnou náruč zdraví vám z celého srdce přeju. Polařová Ivana

  • Linda Mahelová napsal:

   Krásný den Ivano, děkuji Vám za zpětnou vazbu. A mám radost, že jsou pro Vás inspirace užitečné. Přeji Vám také krásný vstup do roku 2018 a vše dobré.

 2. Lenka Říhová napsal:

  Ahoj, Lindo moc děkuji za všechny inspirace, pro mě tvá slova, tvá videa a myšlenky jsou největší dar pro mne děkuji. Já sama se obdarovávám, že si dovolím odpočívat, zastavit se a věnuji se sama sobě stačí chvilka a jsem za to moc vděčná, zatím je jich málo, ale lepší se to, moc ráda obdarovávám své blízké, letos to byly samé vlastní výrobky podle tvých inspiracích, a plodů z mé zahrady, mám z toho radost, že jsem to dokázala. Děkuji za tvé celoroční vedení a přeji krásné světlem prosvícené dny. Lenka Říhová

  • Linda Mahelová napsal:

   Leni, děkuji Ti. Je to tak, jak píšeš. Každá chvilka, kterou věnuješ sama sobě, je důležitá. Tvé výrobky ze zahrady byly určitě krásným dárkem a moc fandím tomu, že ses do toho pustila. Díky, že jsme se mohly setkávat. Ať se Ti daří, užívej krásného.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.