První adventní neděle

zastavení, inspirace, vědomí

Vítám vás!

Každý den dostáváte dar. Nový den.

Podle jakéhosi průzkumu si prý většina z nás dává novoroční předsevzetí. Po novém roce chceme zhubnout, cvičit, jíst zdravěji, přestat se zlozvyky a začít se věnovat novým návykům. Vypadá to, že ten Nový rok je nějak magický... Ano. Pro mnoho lidí je to příležitost, jak začít s něčím novým.

Když si ale právě teď během adventního času osvojíte čtyři energie, bude váš vstup do dalšího roku jasnější. Pokud se vám tato myšlenka líbí, pokračujte dále a užijte si cestu. 

Každé ráno dostáváte dar nového dne, dar života.

Jak moudře s touto energií naložíte, je na vás samých. 

Zastavení

V přírodě je na podzim patrné, že se energie stahuje zpět do země. Opadají listy, síla rostlin a stromů míří do kořenů. To vše se děje, aby na jaře mohl vzniknout nový život. Koloběh této moudrosti můžeme i my lidé integrovat do svého života. Teď je čas zpomalit, zastavit a podívat se, kam míříme. Jaké bude na jaře naše směřování? Co budeme moci vložit do dalšího roku? 

Možná každý rok cítíte, že nejen adventní doba obvykle uteče jako voda. Pak přijdou Vánoce, oslava Nového roku a čas se přehoupne do toho dalšího tak rychle... Čím to je? 

Všímáte si, čemu dáváte pozornost? 

Když se díváte na nějaký příspěvek, článek, čtete knížku nebo cokoli dalšího, jak jste v tu chvíli přítomní? Prolítnete očima rychle řádky tak, aby vám nic neuteklo, abyste měli pocit, že jste o nic nového nepřišli? Nebo to opravdu čtete? Máte na to čas? Možná právě tím, že chcete všechno stihnout a nechcete, aby vám něco uniklo, ale vaše pozornost je přitom "napůl" přítomná, uteče vám nakonec to podstatné. Plně prožitý přítomný čas.  

Vidíte se v tom? A jak z toho ven? 

Mějte odvahu říct STOP věcem, které pro vás nejsou důležité. Máme totiž často ve zvyku stihnout a vidět všechno. To je naše nevědomá pozornost. Jsme trochu jako naprogramovaní roboti, kteří klikají, ale nevnímají... Máme tento automatický návyk zažitý. Podívejte se tedy, na co si chcete udělat čas. Když víte, že TEĎ na to nemáte čas (čtení knížky, příspěvku, atd..), neklikejte, neotvírejte knihu, ale zastavte se

Zastavte se...

a uvědomte si, co chcete číst, čemu dáte pozornost. Co chcete vidět a pozvat do svého života? Těm ostatním věcem dejte na chvíli pohov. Každý den dostáváme nový dar. Dar života. Ale jsme často tak zaměstnáni svými stereotypními návyky a povinnostmi, že si ani neuvědomujeme, jaký ten den byl... 

Jakmile se zastavíte, přerušíte své automatické nastavení, budete mít možnost poznat své opravdové touhy, přání, směřování a budete umět dát priority tomu, co je pro vás důležité. Ten dar, který jste na začátku nového dne dostali, budete schopni moudře užívat a dát mu smysl

Inspirace

Zimní čaj. Aby vám bylo hezky...
 
Tenhle voňavý Zimní čaj si na počátku Adventu dopřávám každý rok znovu a znovu. A budu ráda, když vám udělá radost a pomůže vám naladit se na příjemnou náladu :) Je lahodný a každé ráno mi vykouzlí úsměv na tváři, když si ho připravuji. Pro vás to může být příležitost, jak zaměřit pozornost na to, co je pro vás důležité - tvoření, zdraví, plně prožitý čas.

Příprava směsi zimního čaje:

 • květ bezu černého, 
 • květ lípy, 
 • květ růže (šípkové, svraskalé nebo stolisté), 
 • list břízy
 • nať saturejky (nebo tymiánu).

Smíchejte všechny bylinky zhruba ve stejném poměru a přesypte nejlépe do skleněné dózy. Ráno přelijte jednu polévkovou lžíci horkou vodou, nechte pod pokličkou vyluhovat a po 10 minutách přeceďte. Popíjejte příjemně teplý 1-2x denně. 

Udělejte pro sebe:

Kam míří vaše pozornost?

Zastavte se.

 • Denně dostáváte nový dar.
  Jakou kvalitu energie večer vracíte? Jaký jste prožili den?
 • Zastavte se a vnímejte sami sebe.
  Napište si své priority. Otevřete se tak vědomému vnímání svého vnitřního já.
 • Připravte si Zimní čaj.
  Ráno si ho vychutnejte předtím, než se pustíte do nějaké činnosti.
 • Jděte se projít do přírody.
  Nacítíte se lépe na koloběh života, přírody, i na svou vnitřní moudrost.

Buďte tvůrci

Buďte sami těmi, kdo tvoří svůj život. Myšlenky, které máte v hlavě, jsou projevem toho, co se vám nyní děje v přítomnosti

Můžete to udělat hned teď. Zastavit se a uvidět to. Být si vědomi toho, proč věci děláte. Inspirujte se v přírodě. 

Napište mi, co jste objevili.

 Podělte se o své zážitky. Napadlo vás něco, co jste předtím neviděli? 
Psát můžete na můj e-mail: linda@lindamahelova.cz
Děkuji, těším se na vaše zprávy. 

Linda